reklama


W Krakowie nie będzie można palić węglem

Numer 674 - 27.11.2013Polska

EKOLOGIA SEJMIK ZAKAZAŁ UŻYWANIA PALIW STAŁYCH

Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął w poniedziałek uchwałę zakazującą używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie. W ostatniej chwili radni dopuścili spalanie drewna w domowych kominkach.
Wojciech Mucha
Zgodnie z uchwałą do ogrzewania budynków i wody użytkowej dopuszczone zostały: gaz ziemny i pozostałe węglowodory gazowe przeznaczone do celów opałowych oraz olej opałowy i olej napędowy przeznaczony do celów opałowych.
Po negocjacjach z radnymi i stroną społeczną zarząd województwa zdecydował podczas obrad sejmiku o wprowadzeniu do uchwały autopoprawki, zgodnie z którą zezwolono na spalanie drewna w domowych kominkach.
Zdaniem radnych dopuszczenie do użytkowania kominków na drewno nie będzie miało większego wpływu na jakość powietrza, bo są one traktowane raczej jako „gadżet, element zdobiący salon czy pokój” i wykorzystywane sporadycznie. W mieście spośród 12 tys. kominków mniej lub bardziej regularnie używa się ok. 500.
Za przyjęciem uchwały zagłosowało 22 radnych, przeciw – 11, a 5 wstrzymało się od głosu. Za uchwałą głosowali przede wszystkim radni rządzącej koalicji PO-PSL. Sprzeciwiła się część radnych opozycji, którzy argumentowali, że uchwała jest niedopracowana i będzie bublem, bowiem zezwolenie na spalanie drewna w kominkach stworzy pole do nadużyć i utrudni kontrole. Krytykowali również program osłonowy zatwierdzony przez Radę Miasta Krakowazawartość zablokowana

Autor: Wojciech Mucha


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama