Topią szefa BOR-u

GEN. JANICKI POD LUPĄ PROKURATURY

Numer 68 - 29.11.2011Polska

Generał Marian Janicki, szef Biura Ochrony Rządu, kłamał publicznie w kwestii zabezpieczenia prezydenckiej wizyty. Zgodził się, by na lotnisku w Smoleńsku nie było oficerów BOR-u. Nie poinformował również 10 kwietnia 2010 r. Kancelarii Prezydenta, że na lotnisku w Smoleńsku nie wylądował rosyjski transportowy ił. Samolot z samochodami, które miały przewieźć prezydenta Kaczyńskiego i towarzyszące mu osoby do Katynia.

Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga bada billingi siedmiu numerów komórkowych należących do funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Chodzi o śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez jego podwładnych podczas przygotowywania wizyty w Katyniu Donalda Tuska oraz Lecha i Marii Kaczyńskich w kwietniu 2010 r.

– W tej sprawie nie udzielamy żadnych dodatkowych informacji – mówi „Codziennej” Renata Mazur, rzeczniczka prokuratury. Tymczasem w tej sprawie pojawiają się coraz to nowe, nieoficjalne informacje. Wśród siedmiu badanych numerów jest ten należący do szefa BOR-u gen. Mariana Janickiego. Wszystkie – a wśród nich są zarówno służbowe, jak i prywatne: należą do funkcjonariuszy, którzy przebywali w Rosji 10 kwietnia 2010 r.

Znaczące są w tym kontekście informacje dziennikarzy portalu TVN24.pl. Według nich prokuratura bada nie tylko połączenia wykonane przed obiema wizytami, ale również te, które przeprowadzono po tym, gdy doszło do katastrofy rządowego tupolewa. Prokuratura chce ustalić dane osób, które dzwoniły do oficerów BOR-u już po tragedii.

Dlaczego dopiero teraz prokuratorzy wystąpili o zapis rozmów tak ważnej osoby, jak szef BOR-u? Dlaczego teraz podają w wątpliwość jego działania w Smoleńsku, skoro tuż po wyborach prezydenckich otrzymał on „w nagrodę” szlify generalskie od Bronisława Komorowskiegozawartość zablokowana

Autor: Katarzyna Pawlak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama