fot.Tomasz Adamowicz/ Gazeta Polska

Darmowy bubel dla pierwszaków

EDUKACJA \ OPRACOWANIE „NASZEGO ELEMENTARZA” POCHŁONIE PONAD 5 MLN ZŁ

Numer 805 - 07.05.2014Polska

Przygotowywany pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów jest pełen kompromitujących błędów – oceniają eksperci Fundacji Rzecznik Praw Rodziców. Resort zapłaci głównej autorce „Naszego elementarza” ok. 150 tys. zł.

Proszę spróbować znaleźć lepszego autora – tak o Marii Lorek, która swoim nazwiskiem firmuje „Nasz elementarz”, mówiła w marcu podczas konferencji prasowej minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Sypała komplementami jak z rękawa. – To autorytet, który trudno podważyć – zapewniała.
Półtora miesiąca później, kiedy Kluzik-Rostkowska zaprezentowała pierwszą z czterech części elementarza, okazało się, że były to pochwały na wyrost. Nawet tak uznana autorka, stojąca na czele całego zespołu pracującego nad rządowym podręcznikiem, nie zdoła w takim czasie przygotować dobrej książki.
Eksperci Fundacji Rzecznik Praw Rodziców nie mają wątpliwości, że w „przedłożonej do konsultacji pierwszej z czterech części »Naszego elementarza« widać duży pośpiech, jaki towarzyszył jego twórcom. Przyjęcie krótkiego terminu przygotowania podręcznika oraz szybkie tempo pracy miały bezpośrednie przełożenie na jakość zawartych w nim treści. Przedstawiony przez MEN materiał nie jest wolny od błędów, chaosu, niekonsekwencji i niespójności”.
„Nasz elementarz” z jednej strony posługuje się zbyt trudnymi dla maluchów metodami nauczania, a z drugiej jest infantylny i cofa dzieci do przedszkola. Fundacja zwraca uwagę np. na wybór zbyt trudnej metody nauki czytania. Na początku podręcznik wprowadza takie litery, jak „u” i „ó” czy zmiękczenia. Odchodzi się od łatwiejszej, sylabowej nauki czytania, a za to wprowadza tzw. metodę globalną, polegającą na odczytywaniu całych wyrazówzawartość zablokowana

Autor: Wojciech Kamiński


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się