Czekam na Ojczyznę moich snów

ŚWIADECTWO \ Dziękujemy za wolność

Numer 849 - 28.06.2014Społeczeństwo

Od najmłodszych lat byłem wychowywany w przeświadczeniu, że komunizm jest największym złem, jakie przytrafiło się Polsce po II wojnie światowej. Całe życie starałem się żyć uczciwie – jednak absurdy PRL-u powodowały, że często zmieniałem pracę – w pewnym sensie jest to przyczyną mojej obecnej sytuacji, bo większość z tych zakładów nie istnieje i nie można znaleźć papierów potwierdzających długość stażu pracy.
Tadeusz Drzazgowski
Gdy miałem 11 lat, wraz z kolegą zgłosiłem się na ochotnika, aby oddać krew dla Węgrów, którzy w 1956 r. walczyli z sowiecką agresją. Pamiętam, że lekarze odesłali nas z kwitkiem, bo byliśmy zbyt młodzi, ale za gotowość poniesienia ofiary dostaliśmy po czekoladzie.
Na dobre osiadłem dopiero w 1971 r. w Gliwicach, gdzie zostałem pracownikiem Gliwickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Węglowego. Podjąłem też studia zaoczne na Politechnice Gliwickiej. W 1979 r. z Radia Wolna Europa dowiedziałem się, że w moich okolicach działa Andrzej Spyra, któremu można przekazywać pieniądze dla KOR-u. Umówiłem się z nim na spotkanie i przekazałem mu dosyć pokaźną, jak na tamte czasy, kwotę. Niestety okazało się, że Spyra był konfidentem i zaczęła się mną interesować bezpieka. Niedługo potem trafiłem na przesłuchanie i zaliczyłem 48-godzinny dołek.
Kiedy powstała Solidarność, od razu zacząłem organizować struktury związku w zakładzie. Dla mnie Solidarność od początku miała służyć rozwaleniu bolszewii i to był podstawowy motyw mojej działalności. Po wyborach zakładowych usunąłem się na bok. Obserwowałem, co się dzieje w kraju, z pozycji zwykłego członka związku i widziałem, że czerwony nie odpuści.
Stan wojenny nie był dla mnie takim szokiem jak dla wielu kolegów. Od pierwszego momentu uznałem, że jak jest wojna, to trzeba się bićzawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->