Mama ważniejsza niż minister

EDUKACJA \ RODZICE CHCĄ DECYDOWAĆ, KIEDY POSŁAĆ DZIECKO DO SZKOŁY

Numer 916 - 16.09.2014Polska

Wczoraj do Sejmu trafiła inicjatywa ustawodawcza „Rodzice chcą mieć wybór”. Zgodnie z projektem ustawy to właśnie rodzice mieliby decydować m.in. o tym, czy wysłać dziecko do szkoły w wieku sześciu, czy siedmiu lat. – Chcemy, by nasze konstytucyjne prawo do wpływu na edukację naszych dzieci było respektowane – mówi nam Karolina Elbanowska, prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

W poniedziałek przedstawiciele Fundacji Rzecznik Praw Rodziców zgłosili w Sejmie założenie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Rodzice chcą mieć wybór”. Obywatelski projekt ustawy zakłada zwiększenie wpływu rodziców na to, w jaki sposób będą edukowane ich dzieci. W ciągu dwóch tygodni marszałek Sejmu zadecyduje o zarejestrowaniu komitetu. – Od tego dnia będziemy mieli trzy miesiące na zebranie co najmniej stu tysięcy podpisów pod projektem – mówi nam inicjatorka akcji Karolina Elbanowska, prezes Fundacji RPR.
Inicjatorzy akcji chcą, by rodzice mieli realną możliwość wpływania na kształt programów nauczania w szkołach i przedszkolach oraz wybór podręcznika, z którego korzystać będzie ich dziecko. Projekt ustawy przewiduje także przywrócenie rodzicom praw do decydowania o doborze zajęć w przedszkolach. – Konieczna jest także poprawa warunków transportu dzieci do szkół. Pewnym minimum bezpieczeństwa naszych dzieci wydaje się zapewnienie przez gminy transportu tam, gdzie przy jezdniach nie ma chodników – mówi nam Karolina Elbanowska. – Ministerstwo edukacji od lat pokazuje, że nie szanuje rodziców. Wprowadza reformy w sposób siłowy, bez przygotowania, bez konsultacji z nami. Będziemy robić wszystko, żeby zwiększać nasz wpływ na to, co się dzieje w szkołach. Chcemy, by nasze konstytucyjne prawo do wpływu na edukację naszych dzieci było respektowane – dodaje.
Podobnego zdania jest współpracująca z Fundacją Rzecznik Praw Rodziców Greta Łabecka. – Sama mam dzieci, więc wiem dokładnie, jak wygląda ich rozwój. To ja, a nie ustawa, powinnam decydować, czy moje dziecko może iść do szkoły wcześniej, czy nie – mówi Łabecka w rozmowie z „Codzienną”. Na stronie internetowej www.rzecznikrodzicow.pl dostępna jest lista koordynatorów akcji oraz spis miejsc, w których są zbierane podpisy. Można także pobrać gotowy wniosek, który po zebraniu jak największej liczby podpisów należy odesłać na adres: Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, ul. Dąbrowskiego 42/2, 02–561 Warszawa.Autor: Dorota Łomicka