Czy Europa skrywa życie?

PŁYNNE JEZIORA NA KSIĘŻYCU JOWISZA

Numer 88 - 22.12.2011Nauka

Odkąd w 1979 r. amerykańska sonda Voyager 2 wykonała zdjęcia lodowej powierzchni Europy, jednego z księżyców Jowisza, naukowcy zadają sobie pytanie, czy pod nią kryje się życie. Teraz przeanalizowano zdjęcia na nowo i jak się wydaje, znaleziono dowody na to, że pod lodową powierzchnią znajdują się płynne morza.

Na podstawie przeprowadzonych pomiarów astronomowie znaleźli przesłanki, które wskazują, że lodowy księżyc Jowisza może skrywać życie. Rezultaty analiz zdjęć lodowej Europy, niedawno opublikowane w magazynie „Nature”, pokazują, że na tym księżycu Jowisza pod lodową powierzchnią istnieją płynne jeziora.

Jak wiadomo, woda jest najlepszym środowiskiem dla rozwoju żywych organizmów. Hipotezę o podlodowych zbiornikach wodnych postawiono na podstawie dokładnej analizy zdjęć oraz przeprowadzonych symulacji komputerowych. Już od pewnego czasu podejrzewano, że lodowy księżyc skrywa ocean głęboki na 160 km i znajdujący się od 10 do 30 km pod zamarzniętym płaszczem Europy. Wielu astrobiologów przypuszcza, że są to warunki, w których może się rozwijać pozaziemskie życie.

O odkryciu form życia pod lodową powierzchnią Europy pisał m.in. Arthur C. Clarke w opowiadaniu „Odyssey Two”. Niestety wywiercenie otworów w lodowej powierzchni księżyca i przekonanie się, jak jest naprawdę, na razie jest nierealne. Niemniej jednak odkrycie podlodowych zbiorników wodnych na Europie przez amerykańskich naukowców sprawia, że może ona stać się celem misji kolejnej sondy kosmicznej, która pobrałaby i zbadała próbki lodowej powierzchnizawartość zablokowana

Autor: Tadeusz Rozłucki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama