Wspierając Wielką Orkiestrę, wspomagasz chiński wywiad

CHINY \ POLSKA MINISTER REKLAMUJE FIRMY OSKARŻANE PRZEZ USA O SZPIEGOSTWO

Numer 1012 - 13.01.2015Świat

Firma ZTE, której produkt na aukcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, zachwalała Iwona Wencel, wiceminister infrastruktury i rozwoju, jest jedną z największych chińskich firm oferujących nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne i dostęp do internetu. Jednocześnie firma ta jest oskarżana o szpiegowanie na rzecz komunistycznego rządu Chin.
Hanna Shen
korespondencja z Tajwanu
Na aukcji WOŚP, o czym pisaliśmy wczoraj, minister Wencel tak reklamowała telefon chińskiej firmy: „ZTE Nubia to kolejna z chińskich marek telefonów, które wraz z innymi chcą dorównać poziomem do najlepszych na świecie. Telefony te są niezawodne i wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, jakie obecnie istnieją w smartphonach”.
Tymczasem już w 2012 r. w raporcie przygotowanym przez amerykańską komisję do spraw wywiadu Izby Reprezentantów przestrzegano, że ZTE to jedna z dwóch firm chińskich stwarzających zagrożenie dla amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego. Druga z wymienionych firm to koncern Huawei. Stanowczo odradzono wtedy amerykańskim instytucjom rządowym i firmom prywatnym wykorzystywania rozwiązań infrastrukturalnych obu firm chińskich. Według przewodniczącego komisji Mike’a Rogersa, Huawei i ZTE ściśle współpracują z chińskim rządem, a urządzenia tych firm umożliwiają w wypadku konfliktu zbrojnego przechwytywanie informacji lub autodestrukcję prowadzącą do sparaliżowania przez Chińczyków sieci telekomunikacyjnych przeciwnika.
W wyniku dochodzenia przeprowadzonego na zlecenie komisji ustalono, że główni akcjonariusze firmy ZTE – państwowe przedsiębiorstwa Xi’an Microelectronics i Aerospace Guangyu – prowadzą tajne badania technologiczne dla chińskiego rządu i wojska.
Amerykańska komisja ustaliła, że wśród akcjonariuszy i członków zarządu ZTE jest 19 wysoko postawionych oficjeli partii komunistycznej Chinzawartość zablokowana

Autor: Hanna Shen


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się