Nowa Jałta w Moskwie

UKRAINA \ TAJNE USTALENIA HOLLANDE’A, MERKEL I PUTINA

Numer 1034 - 07.02.2015Świat

W czwartek i piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji François Hollande odwiedzili Kijów i Moskwę, prowadząc rozmowy dotyczące nowego planu uregulowania konfliktu we wschodniej Ukrainie. Rozmowy odbywały się za zamkniętymi drzwiami i bez udziału USA. Ich ustalenia zaś w dużej mierze pozostały tajne.
W czwartek i piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji François Hollande odwiedzili Kijów i Moskwę, prowadząc rozmowy dotyczące nowego planu uregulowania konfliktu na wschodniej Ukrainie. Do momentu oddania gazety do druku nie ujawniono żadnych szczegółów spotkania w rosyjskiej stolicy, które miało się odbyć za zamkniętymi drzwiami. Również na temat rezultatów pięciogodzinnych rozmów przeprowadzonych w czwartek w ukraińskiej stolicy żadna ze stron nie chciała szerzej się wypowiadać. Hollande oświadczył jedynie, że fundamentem planu jest integralność terytorialna Ukrainy. Pojawiły się za to spekulacje prasowe oparte na przeciekach. Według niemieckiego „Süddeutsche Zeitung” propozycje niemiecko-francuskie zakładają przyznanie szerokiej autonomii zajętym przez rosyjskich najemników obszarom. Podstawą miałyby być porozumienia zawarte we wrześniu ub.r. w Mińsku z uwzględnieniem terenów zdobytych od tego czasu przez terrorystów.
Z kolei rosyjski „Kommiersant” pisze o możliwym wprowadzeniu na teren Donbasu międzynarodowych sił pokojowych. Według gazety, Hollande, Merkel i Poroszenko omawiali w czwartek potencjalny skład tego kontyngentu. Poroszenko miał kategorycznie sprzeciwić się „mirotworcom”(rozjemcom – ros.) z Rosji i krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Projekt francusko-niemiecki miał nie wspominać o federalizacji i neutralności Ukrainy.
Na zwołanej w czwartek w Waszyngtonie konferencji prasowej senator od Partii Republikańskiej John McCain,
szef komisji sił zbrojnych w wyższej izbie parlamentu USA, zapowiedział, że wraz z grupą senatorów reprezentujących zarówno Republikanów, jak i Demokratów, będzie naciskał na Biały Dom, by wspomógł Kijów dostawami broni. – Każdy suwerenny naród ma prawo do obrony – mówił McCain. – Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa mimo wprowadzonych politycznych i ekonomicznych sankcji. To największe od dziesięcioleci zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego – ostrzegał. – To walka między walczącą demokracją a autorytarną dyktaturą i powinniśmy opowiedzieć się po którejś ze stron – dodał z kolei republikański senator Lindsey Grahamzawartość zablokowana

Autor: Wespazjan Wielohorski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama