Iran z Irakiem przeciw terrorystom

IRAK \ SZYICKA KOALICJA PRZECIW SUNNICKIM RADYKAŁOM

Numer 1057 - 06.03.2015ŚwiatIrackie wojska okrążyły Tikrit i szykują się do uderzenia. To największa operacja przeciw terrorystom z Państwa Islamskiego (IS) od chwili pojawienia się go w Iraku. Siły rządowe wspiera milicja Haszid Szaabi (mobilizacja ludowa) powiązana z Iranem. Wśród dowódców akcji jest irański generał Kasem Sulejmani obłożony sankcjami międzynarodowymi.

Tikrit, rodzinne miasto byłego dyktatora Iraku Saddama Husajna, znajduje się w rękach sunnickiego Państwa Islamskiego od czerwca 2014 r. Po zajęciu miasta terroryści z IS rozstrzelali tam co najmniej 1,5 tys. kadetów z Irackich Sił Lotniczych i zamieścili w internecie nagranie z egzekucji. Operacja okrążania Tikritu zaczęła się w poniedziałek. Zajęto już kilka mniejszych okolicznych miejscowości.
Jak podaje brytyjska stacja BBC, w działaniach bierze udział 30 tys. żołnierzy i szyickich bojowników Haszid Szaabi. Milicja ta powstała w sierpniu 2014 r. Iracka regularna armia ponosiła wówczas klęski w starciach z IS. Z tego powodu szyicki wielki ajatollah Iraku Al-Sistani wezwał Irakijczyków, by stanęli do walki.
Na czele Haaszid Szaabi stoi Dżamal Dżaafar Mohammed, były dowódca wspieranej przez Iran paramilitarnej Organizacji Badrzawartość zablokowana

Autor: Jakub Jałowiczor


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się