Kompania Węglowa mogła mieć miliardowe zyski

Numer 1075 - 27.03.2015Gospodarka


GÓRNICTWO Sytuacja finansowa Kompanii Węglowej byłaby zdecydowanie inna, gdyby menedżerowie nie dopuścili do wzrostu kosztów jej działalności. W ciągu ostatnich 10 lat uległy one podwojeniu. „Gdyby ktoś mądry i uczciwy przyhamował choćby o połowę ten wzrost, spółka miałaby dziś zaoszczędzone miliardy złotych” – pisze Leszek Sosnowski na łamach książki „Wygaszanie Polski 1989–2015”.
Autor przejrzał bilanse Kompanii Węglowej i dopatrzył się w nich ciekawych rzeczy. Na przykład w bilansie za 2012 r. w pozycji „Koszty ogólnego zarządu” widnieje olbrzymia kwota 2 mld 188 mln zł 797 tys. zł. Stanowi ona aż 19,8 proc. przychodów netto ze sprzedaży. Rok wcześniej koszty te, choć też niemałe, stanowiły jeszcze 14 proc. wartości sprzedaży, by następnie wzrosnąć o prawie 439 mln zł. Była to „nagroda” za zarządzanie i handlowanie dla władz spółki, które w tym samym roku doprowadziły do zmniejszenia przychodów ze sprzedaży aż o 1,2 ml zł. Mimo to Kompania wyciągnęła jeszcze 170 mln zł zysku, czego w żadnym wypadku nie można uznać za sukces, gdyż zysk powinien wynosić co najmniej trzy razy tyle, gdyby koszty były trzymane w ryzach. W roku następnym, 2013, koszty ogólnego zarządu były na zbliżonym poziomie, a sprzedaż netto zmalała o kolejny miliard złotych. To właśnie o tym okresie rząd mówi: „Już wtedy alarmowaliśmy, że źle się dzieje”. Faktycznie, bardzo źle się działo, tylko kogo oni alarmowali? Przecież powinni byli zaniepokoić przede wszystkim właściciela, czyli samego siebie – pisze Leszek Sosnowski.
Porywająca dla autora jest także broszura „Plan naprawczy dla Kompanii Węglowej”, opracowana i opublikowana przez Ministerstwo Gospodarki 7 stycznia 2015 r., czyli zaledwie na dziewięć dni przed błyskawicznym procedowaniem w Sejmie ustawy zakładającej likwidację czterech kopalń Kompaniizawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama