Tamara Jakżyna zamordowana przez mafię mieszkaniową

ROSJA \ ODNALEZIONO CIAŁO ZNANEJ REŻYSERKI

Numer 1092 - 17.04.2015Świat

W środę w lesie na obrzeżach Moskwy funkcjonariusze odnaleźli zakopane ciało Tamary Jakżyny, rosyjskiej dokumentalistki polskiego pochodzenia, autorki m.in. filmów o św. Janie Pawle II. Według mediów zabójstwa
dokonał jej sąsiad Igor Drozdow.

Z informacji przekazanych przez powiązany z rosyjskimi służbami serwis LifeNews.ru wynika, że do zabójstwa doszło 12 marca br. Wówczas Igor Drozdow, sąsiad Tamary Jakżyny, zaproponował, że podwiezie ją swoim samochodem. Prawdopodobnie podczas jazdy doszło między nimi do awantury, w której następstwie Drozdow zamordował rosyjską dokumentalistkę. Ciało zostało znalezione w lesie na obrzeżach Moskwy. Tego samego dnia, w którym odnaleziono zwłoki 70-letniej kobiety, w ręce funkcjonariuszy wpadł również jej zabójca.
Zatrzymani w ubiegłym tygodniu dwaj mężczyźni: Roman Firsow, 31-letni były funkcjonariusz moskiewskiej policji, oraz 52-letni Elman Karijakin zamieścili w internecie ogłoszenie o sprzedaży mieszkania należącego do Tamary Jakżyny. Zeznali, że to właśnie Drozdow zlecił im opublikowanie oferty na portalu związanym z handlem nieruchomościami.
Choć zabójca rosyjskiej dokumentalistki wpadł w ręce policji, wciąż nie została rozstrzygnięta sprawa rosyjskiej mafii zajmującej się wyłudzaniem i sprzedażą nieruchomości. W ostatnim czasie oprócz Tamary Jakżyny ofiarą tego typu oszustów padła rodzina Walerii Nowodworskiej, rosyjskiej działaczki opozycyjnej. Według serwisu LifeNews.ru do mieszkania 87-letniej matki Nowodworskiej, Niny Fiedorowny, wtargnęły dwie kobiety, które chciały zmusić starszą kobietę do przepisania mieszkania. Tragicznym następstwom tej decyzji zapobiegł znajomy Fiedorowny, który po usłyszeniu obcych głosów w zamkniętym mieszkaniu emerytki wezwał do pomocy strażaków, którzy w asyście policji wtargnęli do mieszkania. Funkcjonariusze aresztowali dwie oszustki.
Tamara Elżbieta Jakżyna była członkiem Związku Filmowców Rosji, Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC) oraz Klubu Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP). Dokumentalistka zaginęła na początku marca br., krótko po premierze w Rosji jej dokumentu o św. Janie Pawle II pt. „Papież, który nie umarł…”. Jakżyna była również autorką powstałego w 2005 r. dokumentu „Nie lękaj się, modlę się za ciebie!”, który przez lata był jedynym rosyjskim filmem o papieżu Polaku.
Autor: Konrad Wysocki