Osobisty sekretarz Gierka na ambasadora

Numer 1214 - 10.09.2015Polska


SEJM Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna załatwia posady aparatczykom PRL-owskim. Na stanowisko ambasadora na Białorusi forsuje Janusza Skolimowskiego, osobistego sekretarza I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka i współpracownika bezpieki.
Wczoraj kandydata na ambasadora Janusza Skolimowskiego zaopiniowała pozytywnie komisja spraw zagranicznych. „Codzienna” rozmawiała z dyplomatą, który w latach 1973–1977 pracował w KC PZPR i jako wykładowca w Akademii Spraw Wewnętrznych. – W tym czasie byłem przede wszystkim osobistym sekretarzem Edwarda Gierka – pochwalił się Skolimowski. – Poproszono mnie o pełnienie tej funkcji. Nikt by nie odmówił. Zajmowałem się kalendarzem porządku dziennego Edwarda Gierka, jego spotkań i wizyt – dodał. Następną funkcją Skolimowskiego było ważne miejsce na placówce PRL-u w Moskwie.
W rozmowie z nami Skolimowski nie zaprzeczał, że przez lata służył ZSRS, uważając go za sojusznika naszego kraju. – Ale następne 25 lat mojej pracy po 1989 r. miało już inny charakter – podkreślił. – Widocznie moja wiedza z PRL u była przydatna w III RP – mówił Skolimowskizawartość zablokowana

Autor: Maciej Marosz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się