Tiru-miru za nasze pieniądze

MIESZKO I TO IDIOTA

Numer 112 - 21.01.2012Kultura

Serial animowany o historii Polski od wczoraj jest prezentowany w wybranych kinach. To dzieło twórcy „Włatców móch”, którego pierwszy odcinek zatytułowano… „Gdzie jest krzyż?”. Serial „Kreskostoria Polski” zdaniem twórców jest „niestandardowym podejściem do dziejów Polski” i charakteryzuje się „niekonwencjonalną formułą”. Pierwszy odcinek opowiada o Mieszku I, Dobrawie i chrzcie Polski w 966 r. Bohaterami kolejnych odcinków mają być m.in. Bolesław Śmiały i Bolesław Krzywousty. Rysunkowa historia Polski zatrzyma się na 1989 r.

W „Gdzie jest krzyż?” Mieszko I to idiota, bigamista, którego „ulubioną praktyką było biesiadowanie z siedmioma żonkami”. Do brata zwraca się: „Się wyluzuj, Czcibor, bo osiwiejesz”. Mieszko I przed przyjęciem chrztu żeni się z Dobrawą.

„Muszę się ochajtnąć z chrześcijanką, sam też muszę się ochrzcić” – wyznaje Mieszko swoim siedmiu żonom. Czcibor sugeruje pytającemu o urodę kobiety bratu, że Dobrawa nie jest kobietą, bo jest przystojna. Gdy Mieszko widzi ją po raz pierwszy, komentuje: „Ee, nie jest tak źle, bufory i te sprawy w porządalu. No i z twarzy też ujdzie”zawartość zablokowana

Autor: Marcin Kuberka


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama