Sejmiki nie walczą ze smogiem

EKOLOGIA \ USTAWA ANTYSMOGOWA UTKNĘŁA W SAMORZĄDACH

Numer 1362 - 07.03.2016Polska


Po podpisaniu w październiku przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy antysmogowej miasta z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce przystąpiły do walki z tym cichym zabójcą. Mają one jednak problem. Sejmiki wojewódzkie, zdominowane przez koalicję PO-PSL, mocno ograniczają działania na rzecz poprawy jakości powietrza w tych regionach.

Benzo(a)piren – to jeden ze związków chemicznych znajdujących się w smogu. Jest to silnie rakotwórcza substancja, niebezpieczna również dla gleby i roślin. Oprócz nowotworów, smog powoduje m.in. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), przyczynia się do występowania astmy, a nawet prowadzi do śmierci. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w wyniku raka płuc spowodowanego zanieczyszczeniami powietrza, w 2010 r. zmarło na świecie 230 tys. osób.
Mówi się, że wdychając smog, jesteśmy biernymi palaczami, którzy palą ponadprzeciętnie. Mogłoby się wydawać, że mgła unosząca się nad miastem, to nic groźnego. Jednak w rzeczywistości, to cichy zabójca.
Tzw. ustawa antysmogowa daje samorządom możliwość decydowania, czym mieszkańcy danego regionu mogą ogrzewać swoje mieszkania, a także za pomocą jakich urządzeń.
Przed nowelizacją tego przepisu jedyną możliwością wpływania na mieszkańców był całkowity zakaz palenia substancjami, które mocno zanieczyszczały powietrze. Dotyczyło to głównie palenia w piecach węglem. Prezydent, podpisując ustawę, dał samorządom realne narzędzie do wprowadzania wytycznych dotyczących spalanych surowców. Jednak zdominowane w większości przez koalicje PO-PSL sejmiki nie przegłosowały jeszcze stosownych uchwał, które mogą określać rodzaj i jakość paliw dopuszczonych do stosowania oraz parametry techniczne urządzeń do spalaniazawartość zablokowana

Autor: Dariusz Wrzosek


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się