reklama


fot. mat. pras.

Lider jest tam, gdzie są inwestorzy

FINANSE \ ODBUDOWA RYNKU KAPITAŁOWEGO WARUNKIEM ROZWOJU KRAJU

Numer 1363 - 08.03.2016Gospodarka

Na konferencji Izby Domów Maklerskich przedstawiciele administracji rządowej, ekonomiści oraz szefowie domów maklerskich dyskutowali nad tym, jak rynek kapitałowy może wspomóc polską gospodarkę oraz jak odbudować zaufanie inwestorów do branży nadszarpniętej demontażem otwartych funduszy emerytalnych.

Podczas swojego wykładu prezes Giełdy Papierów Wartościowych prof. Małgorzata Zaleska potwierdziła, że temat konferencji Izby Domów Maklerskich „Rynek kapitałowy dla rozwoju polskiej gospodarki” nie jest przypadkowy. Nowa strategia rozwoju rynku, zawierająca mobilizację do długoterminowego oszczędzania, promocję edukacji ekonomicznej, a także przyciąganie na giełdę inwestorów i emitentów, będzie zbieżna z planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju Polski. Według zapewnień prezes Zaleskiej GPW jest naturalnym liderem rynku kapitałowego, ten zaś będzie kołem zamachowym planu premiera Morawieckiego.
Prof. Zaleska podkreśliła, że na razie GPW nie zamierza przejmować innych giełd w Europie. Wiceminister finansów Konrad Raczkowski zwrócił uwagę, że nasza giełda posiada jednak potencjał, aby stać się centrum finansowym regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dodał, że wymaga to ponownego przyciągnięcia inwestorów indywidualnych. – Lider jest tam, gdzie są inwestorzy, a nie dlatego, że GPW chciałaby kupić tę czy inną giełdę – powiedział prezes IDM Waldemar Markiewicz. Pewnych problemów z pozyskiwaniem inwestorów i emitentów dopatrywał się w polskich regulacjach. – Niektóre firmy nie chcą być pod polską jurysdykcją – dodał prezes Markiewicz.
Podczas seminariów, a także w kuluarach cały czas przewijał się temat nacjonalizacji części składek zgromadzonych w OFE. – Tamta decyzja bardzo zaszkodziła rynkowi kapitałowemu, ona ciągle na nas ciąży i musimy znaleźć takie rozwiązania, aby sytuacja się odwróciła – zgodnie twierdzili właściwie wszyscy przedstawiciele organizacji rynku kapitałowego. – Odbudowa rynku jest kluczowa, gdyż firmy nie mogą opierać finansowania tylko na kredytach bankowych, bo to prowadzi do wielu bankructw – zauważył Adam Góral, prezes Asseco Poland.
Z drugiej strony paneliści zwracali uwagę, że nawet polskie spółki coraz częściej rozważają emisję na innych giełdach. – Duże emisje mogą być przenoszone na giełdę londyńską – zwrócił uwagę dyrektor domu maklerskiego PKO BP Filip Paszke. – Takie deklaracje coraz częściej słyszymy od naszych potencjalnych klientów – dodał. Prezes Zaleska wskazała, że ze względów podatkowych firmy zakładają spółki w innych państwach. Dotyczy to nawet państwowych koncernów. W Szwecji swoje spółki córki założyły PKN Orlen oraz PKO BP.
Odbudowa zaufania do rynku kapitałowego ma się odbywać poprzez tworzenie pozytywnego wizerunku, działania edukacji ekonomicznej i budowy kultury oszczędzania w społeczeństwie. – To są jedne z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed polskim rynkiem kapitałowym w najbliższych latach – stwierdziła prezes Zaleska. Dodała, że nowa spójna strategia musi być komplementarna z planami gospodarczymi rządu.
Tegoroczna konferencja była szczególna ze względu na obchody 20-lecia działalności Izby Domów Maklerskich oraz 25-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Autor: Paweł Woźniak
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama