fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Pierwsze próby w tunelu aerodynamicznym

SMOLEŃSK \ Naukowcy odtworzą przebieg katastrofy

numer 1525 - 17.09.2016Temat Dnia

Profesor Wiesław Binienda z podkomisji smoleńskiej ujawnił, że rozpoczął badania w tunelu aerodynamicznym, mające pomóc w ustaleniu przebiegu katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

Profesor Wiesław Binienda ujawnił w TV Republika w rozmowie z Katarzyną Gójską-Hejke, że rozpoczęto już przeprowadzanie eksperymentów w tunelu aerodynamicznym. – Rozpoczęliśmy eksperyment symulacji możliwych opcji lotu samolotu, tworząc jego odwzorowanie w skali 1:100. Wyniki badania traktujemy jako próbę do kolejnych, które chcemy przeprowadzić na modelu w skali 1:20 lub 1:10 – poinformował profesor.

W eksperymencie przeprowadzanym przez profesora trwa przerwa, gdyż – jak powiedział prof. Binienida – „hangar, który mógł pomieścić taki model, nagle uległ awarii i nie wiemy, kiedy uda się przeprowadzić badanie”.

Naukowiec podkreślał, jak istotne są ustalenia, których udało się dokonać w pracach podkomisji smoleńskiej. – Samolot, wbrew temu, co nam wmawiano, nie był sprawny. Są zapisy, które jasno wskazują, że bardzo ważne elementy samolotu, w tym silnik, generator, wysokościomierze czy układ hydrauliczny, nie funkcjonowały tak, jak należyzawartość zablokowana

Autor: Maciej Marosz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama