Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Jednolitego podatku nie będzie

Dodano: 22/12/2016 - numer 1605 - 22.12.2016
Fot.Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Fot.Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, któremu przewodniczy wicepremier Mateusz Morawiecki, zdecydował o zakończeniu prac nad projektem jednolitego podatku. Decyzję podjęto po analizie potencjalnego wpływu tego podatku na osoby prowadzące działalność gospodarczą. – Wygrał interes przedsiębiorców – oświadczył Morawiecki.
Zakończono studyjno-analityczne prace związane z jednolitym podatkiem. Projekt zakładał, że zamiast rozliczać się z podatku PIT, a także opłacać składki na ZUS i NFZ, każdy obywatel miałby płacić państwu jednolitą daninę. – Po rzeczowych konsultacjach i wszechstronnych analizach zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego systemu podatkowego – oświadczył wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.
Zapytany, skąd taka decyzja, odpowiedział, że wygrał „interes przedsiębiorców”. – Analiza potencjalnego wpływu jednolitego podatku na osoby prowadzące działalność gospodarczą przyczyniła się do podjęcia ostatecznej decyzji. Praca przedsiębiorców wiąże się z różnego rodzaju ryzykiem oraz niepewnością i nie można jej porównywać do aktywności zawodowej w formie, np. umowy o pracę – powiedział Morawiecki.
Prace nad projektem jednolitego podatku trwały od wielu miesięcy i rezygnacja z niego jest dla części obserwatorów sporym zaskoczeniem. Wicepremier jednak wyjaśnia, że to nic nadzwyczajnego. – W każdym dojrzałym i odpowiedzialnym państwie prowadzone są analizy, których celem jest dopasowanie rozwiązań podatkowych do zmieniających się warunków. W sprawie tzw. podatku jednolitego podjęliśmy wspólną decyzję i ten etap przeglądu polskiego systemu podatkowego mamy już za sobą – tłumaczy Morawiecki.
Autorem projektu jednolitego podatku był Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wydawało się, że w rządzie jest zgoda na wprowadzenie nowego rozwiązania, które w zamyśle miało uprościć system rozliczeń i zmniejszyć obciążenia dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jednomyślności co do korzyści wynikających z tych zmian jednak nie było, dlatego w listopadzie premier Beata Szydło podkreśliła, że gdyby nowy podatek miał uderzać w przedsiębiorców, to zgody na dalsze prace nie będzie.
Zdania ekspertów na temat rezygnacji z jednolitego podatku są podzielone. Rafał Antczak z firmy Deloitte uważa, że to racjonalna decyzja. Jednocześnie zaznacza, że rząd powinien przede wszystkim skoncentrować się na ściągalności podatku VAT. – Dziś dla polskiego systemu podatkowego to wciąż największy problemem i uzdrowienie tego podatku powinno być najważniejsze – zaznacza.
Decyzją o zakończeniu prac nad projektem jednolitego podatku rozczarowany jest analityk firmy Xelion Piotr Kuczyński. – Przyjmuję ją ze smutkiem, bo była to okazja np. do powiększenia progresywności systemu i rozwiązania kwestii kwoty wolnej od podatku – skomentował. Jego zdaniem, jednolity podatek można było tak skonstruować, by nie szkodził drobnym przedsiębiorcom, którzy rozliczają się według 19-procentowych stawek PIT.
(Money.pl)
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze