Polski głos w Baden-Baden

numer 1678 - 20.03.2017Gospodarka

Warto było przyjechać do Baden-Baden na spotkanie ministrów finansów i szefów banków centralnych najbogatszych krajów świata, żeby przedstawić nasze stanowisko w wielu globalnych kwestiach, a przy okazji pokazać osiągnięcia gospodarcze Polski – uważa uczestniczący w wydarzeniu wicepremier Mateusz Morawiecki.

Położone u stóp Szwarcwaldu w południowo-zachodnich Niemczech miasteczko Baden-Baden jest jednym z najstarszych uzdrowisk na świecie. Baden-Baden słynie nie tylko z licznych term, lecz także z jednej z największych w Europie scen operowych oraz słynnego kasyna, które Marlena Dietrich uznała za najpiękniejszy obiekt tego typu na świecie. Kasyno mieści się w Domu Zdrojowym Kurhaus, który na dwa dni stał się finansowym centrum świata. To właśnie tu odbywały się najważniejsze debaty oraz spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych grupy G20 skupiającej 19 najbogatszych krajów świata i Unię Europejską. W spotkaniu uczestniczył polski wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, którego zaprosił niemiecki minister finansów Wolf­gang Schäuble.

Według Morawieckiego zaproszenie przedstawiciela Polski do uczestnictwa w obradach światowej elity w Baden-Baden to sygnał, że nasz kraj staje się coraz bardziej liczącą się w świecie gospodarką. Polski wicepremier podczas dwóch dni miał okazję spotkać się z wieloma ministrami finansów oraz szefami banków centralnych najbogatszych krajów świata. – Dlatego bez wątpienia warto było tu przyjechać. Tym bardziej że dyskutowane były tu problemy, które dotyczą też Polski, np. kwestia unikania opodatkowania przez międzynarodowe koncerny – mówi Morawiecki. W jego opinii proceder ten jest szczególnie odczuwalny przez mniejsze i średnie kraje. Dlatego istotną kwestią jest wypracowanie wspólnych zasad opodatkowania korporacji i walka z rajami podatkowymi.

Bez współpracy międzynarodowej nie zwiększy się też bezpieczeństwa międzynarodowego systemu finansowego. Szczególną rolę przypisuje się tu wymianie informacji podatkowej, wymianie danych. – Tajemnica bankowa przestaje już być świętością, jak to było kiedyś, co jest m.in. efektem międzynarodowego terroryzmu – stwierdził Morawiecki. Dyskutowano też o polityce handlowej, dalszej liberalizacji handlu i protekcjonizmie. Wszystko za sprawą zmiany podejścia do polityki handlowej nowej administracji amerykańskiej. Prezydent Donald Trump zapowiedział podjęcie działań mających na celu ochronę amerykańskiego rynku.

Jak zaznaczył wicepremier Morawiecki, w kwestii nierównowagi w handlu międzynarodowym „Polska jest idealnie pośrodku”. – Rozumiemy argumenty dotyczące zarówno ochrony własnych rynków, jak i większej swobody w handlu. My rozumiemy i wspieramy jedną i drugą stronę, co tylko potwierdza to, że nasz rząd stara się nie tylko stabilizować sytuację w UE, ale szukać wspólnego mianownika w tej globalnej rozgrywce w zakresie handlu – powiedział Morawiecki.

Jednak finalnie szefowie resortów finansów i banków centralnych państw G20 nie zdołali w Baden-Baden uzgodnić wspólnego stanowiska w sprawie przeciwstawiania się protekcjonizmowi w handlu. A jednak niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble uznał tegoroczne obrady G20 za „sukces, mimo nierozwiązanego sporu handlowego z USA”.

Morawiecki poinformował, że rozmawiał z sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem i szefową amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen, z którą umówił się na spotkanie za 2,5 tygodnia w USA.

Ważnym tematem obrad były też kwestie dotyczące rozwoju Afryki i polityki migracyjnej. – Podkreślam w wielu miejscach, że my również przyczyniamy się do łagodzenia problemu uchodźców poprzez to, że pomagamy Ukrainie. Przyjmujemy z tego kraju uchodźców. To spotyka się tutaj ze zrozumieniem – powiedział Morawiecki.

Spotkanie w Baden-Baden było doskonałą okazją do promocji Polski i jej osiągnięć gospodarczych. Jak poinformował Morawiecki, plany gospodarcze polskiego rządu są przez środowiska finansowe doceniane, przede wszystkim Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która dotyczy nie tylko gospodarki, lecz także rozwoju społecznego.

Duże zainteresowanie wzbudziła m.in. inicjatywa budowy Centralnego Portu Lotniczego, która została pozytywnie zaopiniowana na ostatnim posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Centralny port może się stać ważnym węzłem komunikacyjnym w Europie.

Podczas debaty plenarnej polski wicepremier mógł się też pochwalić tym, że Polska jest pierwszym krajem, który trzy miesiące temu wyemitował tzw. zielone obligacje, przeznaczone na finansowanie inwestycji służących ochronie środowiska.Autor: Andrzej Ratajczyk