reklama


Zbrodniarz z PRL-u trafi za kratki

SPRAWIEDLIWOŚĆ \ BYŁY MILICJANT W WIĘZIENIU

numer 1694 - 07.04.2017Polska

Pod koniec kwietnia Jan M., emerytowany milicjant współodpowiedzialny za zbrodnię lubińską, decyzją sądu trafi na 3,5 roku do więzienia. Choć został skazany 10 lat temu, uchylał się od kary z uwagi na rzekomo zły stan zdrowia. – To namiastka sprawiedliwości – komentują lokalni działacze Solidarności. Od zbrodni mija w sierpniu tego roku 35 lat.
W 1982 r. w Lubinie na Dolnym Śląsku podczas pokojowej manifestacji zorganizowanej w drugą rocznicę ustanowienia Porozumień Sierpniowych z rąk milicji i ZOMO zginęły trzy osoby: Andrzej Trajkowski, Mieczysław Poźniak oraz Michał Adamowicz, a kilkadziesiąt zostało rannych. Nie udało się znaleźć dowodów potwierdzających, kto wówczas wydał rozkaz strzelania do ludzi z ostrej amunicji.
Do tej pory skazane zostały trzy osoby: Tadeusz J. – dowódca plutonu ZOMO, który odbył karę 2,5 roku pozbawienia wolności, Bogdan G., zastępca komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy (wyszedł na wolność po roku) i Jan M., zastępca komendanta MO w Lubinie, który dowodził ZOMO podczas pacyfikacji. M. od 2007 r. uchylał się od kary więzienia, zasłaniając się złym stanem zdrowia.
W marcu Sąd Okręgowy we Wrocławiu zdecydował, że Jan Mzawartość zablokowana

Autor: Magda Groń


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama