reklama


Wpływy z VAT-u wyższe o 40 proc.

​FISKUS \ Rosnące inwestycje nakręcają koniunkturę i zwiększają wpływy do budżetu

numer 1700 - 14.04.2017Gospodarka

Po trzech miesiącach 2017 r. wpływy z podatku VAT są aż o 40 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba. Do kasy państwa z VAT-u wpłynęło już ponad 42 mld zł, a to oznacza, że całoroczny plan został w pierwszym kwartale wykonany w prawie 30 proc.

Dochody budżetu państwa z VAT-u w pierwszym kwartale tego roku są wyższe o 40 proc. – poinformował wiceszef resortu finansów Leszek Skiba. Przyznał, że w całym roku, bez zmiany stawki VAT-u, takiego wzrostu nie da się osiągnąć, ale możliwe jest utrzymanie co najmniej 11-procentowej dynamiki wzrostu wpływów z tego podatku. – Dochody z VAT-u są bardzo dobre. Tegoroczny budżet jest bezpieczny – dodał Skiba. Pytany, czy w związku z wysokimi dochodami z VAT-u w I kwartale budżet ma nadwyżkę, powiedział, że będzie to wiadome po uzyskaniu przez resort finansów pełnych danych o dochodach i wydatkach.

Dane za pierwszy kwartał br. to rezultat wprowadzonych przez rząd premier Beaty Szydło zmian w prawie podatkowym, głównie dotyczących podatku VAT, oraz efekt walki służb państwowych z mafiami podatkowymi. 1 marca br. weszły w życie przepisy zaostrzające kary za wyłudzenia VAT-u. Jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzania podatku VAT dotyczy towarów bądź usług o wartości przekraczającej 5 mln zł, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, a w wypadku fałszywych faktur powyżej 10 mln zł sprawcom grozić będzie kara do 25 lat więzienia.

Już w styczniu wpływy z VAT-u były o 25,3 proc. w ujęciu rocznym wyższe, ale niektórzy analitycy sugerowali, że to skutek zablokowania przez resort finansów zwrotów VAT-u. Kwartalne wyniki wskazują jednak, że zdecydowanie lepsza ściągalność tego podatku to trwała tendencja. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk uważa, że dla finansów publicznych pierwszy kwartał tego roku jest znakomity. – Dochody podatkowe wzrosły bardzo mocno. Rzeczywiście gospodarka rozwija się dobrze. Należymy do najlepiej rozwijających się krajów w Unii Europejskiej – podkreślił.

Prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej powiedziała PAP-owi, że dynamika dochodów ­­z ­VAT-u­ w najbliższych miesiącach nie będzie taka wysoka, jak na początku roku, ale trend będzie pozytywny. Jej zdaniem, wpływ na rosnące wpływy z VAT-u ma przejście z deflacji w kierunku niewielkiej inflacji poniżej 2 proc. – Jeśli się przechodzi od deflacji do inflacji, to wpływy do budżetu zawsze rosną, bo VAT to cena. A jak rosną ceny, to wpływy z VAT-u się zwiększają – wyjaśniła prof. Mączyńska.

Według niej poprawia się też tempo wzrostu gospodarczego, co pokazują prognozy międzynarodowych instytucji. – Zmniejsza się bezrobocie, zwiększa się eksport. To wszystko przekłada się na podatki i wpływy budżetowe. Rezultaty przynoszą też zmiany w Vacie, mające przeciwdziałać jego wyciekaniu – zaznaczyła ekonomistka z SGH. Przypomniała, że w 2016 r. wzrost gospodarczy bazował na konsumpcji, a teraz rosną inwestycje. – Inwestowanie to kupowanie różnego rodzaju produktów, urządzeń czy maszyn budowlanych. To wszystko nakręca koniunkturę i zwiększa wpływy do budżetu – podsumowała prof. Mączyńska.Autor: Jan Kamieniecki
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama