​W poszukiwaniu polsko-żydowskiego dialogu

numer 1774 - 14.07.2017Publicystyka

KSIĄŻKA Mam nadzieję, że moja książka przyczyni się do przełamania monopolu pewnych środowisk, które miały dotąd wyłączność na opowiadanie o relacjach polsko-żydowskich. Zresztą im więcej osób będzie uczestniczyło w dialogu polsko-żydowskim, tym większe szanse na pojednanie oraz normalne relacje między Polakami i Żydami – mówi w rozmowie z „Codzienną” Gabriel Kayzer, autor książki „Klincz? Debata polsko-żydowska”.

Na pytanie „Codziennej” o to, jak rozumieć „normalne relacje”, Kayzer odpowiada: – Normalne relacje między Polakami a Żydami będą wówczas, gdy za artykułowanie w przestrzeni medialnej swoich poglądów opartych na historycznych faktach nie będą groziły formułującej je osobie ataki ad personam. Gdy monolog przemieni się w dialog i gdy inwektywy przemienią się w argumenty. Kiedy środowiska, z których pochodzą osoby uczestniczące w dialogu polsko-żydowskim, będą stosowały do swoich członków oraz drugiej strony te same standardy.

Książka jest zbiorem aż dwudziestu czterech rozmów na temat relacji polsko-żydowskich. Wybór rozmówców, którego dokonał Gabriel Kayzer, sprawia, że mamy do czynienia z bardzo szerokim wachlarzem opinii. Jest tu m.in. Aleksander Kwaśniewski, Stella Zylbersztajn, Michael Schudrich, prof. Witold Kieżun czy mec. Uri Huppert. To wielki sukces autora, że udało się mu zebrać w jednej książce tak różnorodne i otwarte na debatę grono rozmówcówzawartość zablokowana

Autor: Sylwia Krasnodębska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się