​Uwaga na trefne samochody


PODATKI \ Fiskus wykrył nowy sposób wyłudzania VAT‑u. Przestępcy prowadzą ten proceder przy okazji importu aut do Polski. Celnicy ostrzegają, że w wypadku zakupu trefnego samochodu przez firmy konsekwencją stwierdzonych przez organ skarbowy nieprawidłowości może być kwestionowanie prawidłowości rozliczenia VAT‑u.
Mazowiecka KAS wykryła karuzelę podatkową w nowym obszarze, jakim jest handel samochodami. To ujawnienie pokazało wielką skalę procederu i wysokość strat budżetu państwa, dlatego działania będą kontynuowane – podkreśla dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.
W Mazowieckim Urzędzie Celno-Skarbowym powstała specjalna grupa zadaniowa, która już w czerwcu br. opracowała plan ujawnienia procederu oraz zabezpieczenia samochodów wykorzystywanych w oszustwie. Przy wykryciu mechanizmu oszustwa grupa współpracowała z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. W wyniku bardzo szeroko zakrojonych działań wykryto, że co najmniej 30 podmiotów polskich i zagranicznych uczestniczyło w karuzeli podatkowej. Podmioty biorące udział w tym procederze nie zapłaciły należnego VAT‑u. Według wstępnych wyliczeń tylko w okresie od stycznia 2016 r. do lipca 2017 r. szacowane uszczuplenie w Vacie to ponad 25 mln zł, a wartość wystawionych faktur, którymi posłużono się w oszustwie, to aż 108 mln zł – informuje resort finansów. Funkcjonariusze zabezpieczyli wiele pojazdów oraz dokonali przeszukań w trzech komisach samochodowych na terenie woj. mazowieckiego. Wartość zabezpieczonego mienia wyniosła ok. 1,1 mln zł. Wśród zatrzymanych pojazdów były samochody takich marek jak: BMW, Audi, Volvo, Volkswagen, Lancia, Opel, Fiat oraz Renault.
Celnicy ostrzegają przed kupnem trefnych aut. – Konsekwencje podatkowe dla ostatecznego nabywcy samochodu mogą być dwojakie – wyjaśnia Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. – W wypadku zakupu takiego samochodu przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą – w tym także osobę fizyczną – który został zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT, konsekwencją stwierdzonych przez organ skarbowy nieprawidłowości może być kwestionowanie prawidłowości rozliczenia VAT‑u. Jeżeli natomiast nabywcą finalnym jest osoba fizyczna kupująca samochód na własne potrzeby, to nie poniesie ona negatywnych skutków podatkowych – dodaje. Celnicy radzą, by przy kupnie upewnić się co do wiarygodności sprzedawcy, w tym co do tego, czy jest właścicielem samochodu i czy ma dokumenty uprawniające do jego sprzedaży w imieniu właściciela. Należy też zawsze na piśmie zawierać umowy kupna-sprzedaży uwzględniające faktyczne okoliczności jej zawarcia, w tym realną rynkowo, faktycznie zapłaconą cenę, bo tzw. okazje nie istnieją. – Trzeba też sprawdzać pochodzenie samochodu – na przykład czy figuruje w ewidencji pojazdów kradzionych – podkreśla Michał Kasprzak.
 

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Interesuje Cię pakiet wielu subskrypcji? Napisz do nas redakcja@gpcodziennie.pl