Mianownik polsko-czeski

numer 1849 - 11.10.2017Wywiad

WYWIAD Z reżyserką KRYSTYNĄ KRAUZE rozmawia ANNA KRAJKOWSKAZa film „Braciszek Karel” otrzymała nagrodę główną – Złoty Opornik – na IX Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni. Film jest opowieścią o Karelu Krylu, legendarnym bardzie Praskiej Wiosny, emigrancie politycznym od 1969 r., redaktorze czeskiej sekcji Radia Wolna Europa. – Po nakręceniu tego dokumentu stałam się w Czechach bohaterką narodową. Czesi mówili: „Nam przez tyle lat nie udało się zrobić filmu o Krylu, a takiej upartej Polce się to udało” – mówi Krystyna Krauze.

Jak ważna jest dla Pani nagroda 

Złotego Opornika?

Bardzo ważna, bo film jest gotowy od dwóch lat. W Czechach był pokazywany w 56 kinach. Sprzedano ponad 8 tys. biletów. Ten dokument był nominowany do nagrody Czeskiego Lwa, czyli odpowiednika polskich Złotych Orłów. W Polsce, choć dostał dofinansowanie z PISF-u, nie poszedł do emisji. Pokaz w Gdyni był jego polską prapremierą. Mam nadzieję, że ta nagroda spowoduje, iż teraz ten film trafi do ludzi.

Dlaczego postanowiła Pani zrobić dokument o Karelu Krylu?

Mieszkam w Czechach kilkadziesiąt lat. Skończyłam praską szkołę filmową FAMU. Później jako urzędnik zajmowałam się promocją kultury polskiej w Czechach. Po jakimś czasie wróciłam jednak do wyuczonego zawoduzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się