Jak KRS chwaliła… członkinię KRS-u

numer 1877 - 15.11.2017Polska

NOMINACJA Awans sędzi z Rzeszowa – dzisiaj odbierze akt powołania

Ewa Preneta-Ambicka odbierze dzisiaj akt powołania na sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Prezydent Andrzej Duda podpisał dokument, bo otrzymał m.in. pozytywną opinię z Krajowej Rady Sądownictwa. Preneta-Ambicka od kilku lat jest członkiem... KRS-u.

Problem pojawił się w ubiegłym roku, gdy w stan spoczynku przeszło czterech sędziów Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, którzy orzekali w wydziale cywilnym, karnym oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. – Bo u nas orzeka 16 sędziów, czyli odeszła jedna czwarta – przyznaje sędzia Stanisław Sielski, rzecznik rzeszowskiego sądu. Na trzy etaty zgłosiła się grupa sędziów, którzy liczyli na awans. Na ostatni (w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych) aspirowała tylko jedna osoba. – To nie jest niczym nadzwyczajnym – zapewnia sędzia Sielski. Inny rozmówca „Codziennej” twierdzi, że potencjalni chętni byli, ale ostatecznie nie złożyli aplikacji.

Akty powołań podpisuje prezydent, ale najpierw opinię o kandydatach musi wydać Krajowa Rada Sądownictwa. I taką uchwałę przyjęto w marcu tego roku. Zaproponowano cztery osoby, wśród nich Ewę Prenetę-Ambicką. Ocena była wręcz wzorowazawartość zablokowana

Autor: Grzegorz Broński


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się