Łączymy Świnoujście z Polską

fot. Tomasz Hamrat
fot. Tomasz Hamrat

GOSPODARKA \ Podsumowanie dnia

Polska pokazuje, jak pokonać bariery niemożności, uległości i słabości. Piątkowym wydarzeniem dnia w gospodarce była niewątpliwie informacja, że wielka Maszyna TBM (Tunnel Boring Machine - z ang. maszyna drążąca tunel) zaczyna drążyć tunel w Świnoujściu, pod dnem Świny, który połączy wyspy Uznam i Wolin.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że jest to kolejny symbol przełamywania pewnych niemożności z lat rządów PO-PSL. Tunel pod dnem Świny to kolejna wielka inwestycja po przekopie Mierzei Wiślanej i planach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, czy wielkich inwestycjach kolejowych i drogowych jak Via Carpatia, które zmieniają gospodarcze oblicze Polski. Za tymi wielkimi inwestycjami idą też mniejsze, mające pomóc Polsce lokalnej. Przypomnijmy, że od 5 marca obowiązują przepisy, które zwiększają dofinansowanie inwestycji w budownictwie komunalnym i społecznym budownictwie czynszowym w ramach tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego. To pozwoli samorządom rozruszać inwestycje w gminach. Warto też odnotować coraz głośniejsze postulaty środowisk biznesu o otwarcie gospodarki. - Niestety, tu na przeszkodzie stoi poważny problem leżący poza granicami Polski - firmy produkujące szczepionkę przeciw COVID-19 nie wywiązują się z dostaw do Europy, dlatego też np. Słowacja zdecydowała się na preparat rosyjski - zaznacza Adrian Ostrowski, analityk finansowy. Jego zdaniem, od szybkości prowadzenia szczepień zależy tempo powrotu do normalności w gospodarce. - Niestety w obecnym czasie widoczne są różnice w procesie redystrybucji szczepionek - uważa ekspert. - Takie kraje jak USA, czy Chiny lepiej sobie radzą niż Unia, a co za tym idzie, szybciej mogą odmrozić gospodarkę - podkreśla.

Eksperci spodziewają się, że część obostrzeń panujących w Stanach Zjednoczonych powinna zostać zniesiona już w połowie roku, co powinno sprzyjać odbudowie gospodarki i wzrostom indeksów giełdowych. Polska giełda też sobie radzi bardzo dobrze - w piątek rosły kursy m.in. Lotosu i Orlenu, mimo ostrych ataków niektórych mediów na prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka - ale stan całej gospodarki uzależniony jest od sytuacji epidemiologicznej.

Według Deutsche Welle, pod względem szczepień na koronawirusa Unia Europejska wypada blado w międzynarodowym porównaniu. Po początkowych problemach organizacyjnych doszło do tego, że obecnie brakuje samego preparatu. Włochy spodziewają się, że ich opóźnienie programu szczepień wyniesie do dwóch miesięcy. W Polsce szczepienia przebiegają sprawnie, w dodatku Mabion będzie w stanie produkować własną szczepionkę, a państwowa Polfa Tarchomin przygotowana jest do konfekcjonowania preparatu z importu.

- Nie zmienia to jednak faktu, że Wspólnota ponosi na tym polu porażkę za porażką, co odbija się na wszystkich państwach członkowskich, w tym Polsce - podkreśla Ostrowski.

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze