Pandemia wymusza obostrzenia

fot. Filip Blazejowski
fot. Filip Blazejowski

Od soboty w kolejnym województwie – tym razem pomorskim – zdecydowano się na wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte będą hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, zamknięte m.in. kina i baseny. Od 13 do 20 marca nauka w trybie hybrydowym. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że ostatniej dobry odnotowano w Polsce 15 829 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 263 osoby.

Jednak szef resortu zdrowia nie traci optymizmu. - Jeżeli po świętach wielkanocnych będziemy mieli apogeum zachorowań za sobą, będziemy podejmować odważne decyzje luzujące: będziemy przywracali wszystkie te sektory i branże, które były dotknięte do tej pory obostrzeniami - zapowiedział w minister Adam Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślił, że obecnie znajdujemy się w okresie wzrostowym trzeciej fali pandemii i przewidywane jest, że na przełomie marca i kwietnia ta fala powinna osiągnąć swoje apogeum. - A potem procesy pandemiczne powinny słabnąć – dodał Niedzielski.

Koronawirus zbiera żniwo w Czechach. Władze aktywowały mechanizm pomocy międzynarodowej i poprosiły Niemcy, Szwajcarię oraz Polskę o współpracę w umieszczeniu w tych krajach pacjentów z Covid-19. Szpitale w Czechach są przepełnione.

Czesi informują o potrzebie umieszczenia za granicą co najmniej kilkudziesięciu pacjentów. Zdaniem ministerstwa wiele szpitali w kraju nie jest w stanie zapewnić chorym odpowiedniej opieki medycznej. Podkreślono, że w Czechach jest 14 proc. wolnych łóżek na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Pacjenci są przewożeni do placówek poza miejscem zamieszkania, a ich transport bywa organizowany nawet 10 razy w ciągu dnia.

O przetransportowaniu za granicę decyduje lekarz prowadzący za zgodą chorego. Dokumentacja medyczna musi być przetłumaczona na język kraju przyjmującego. Termin transportu i przyjęcia pacjenta ustala szpital zagraniczny. Koszty przewozu, refundowane później przez Unię Europejską, pokrywa ministerstwo zdrowia.

PAP

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze