Aktywny Bodnar walczy o posadę RPO

fot. Tomasz Hamrat
fot. Tomasz Hamrat

Uaktywnił się Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar chce odroczenia - planowanej na 10 marca - rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym, dotyczącej konstytucyjności przedłużenia kadencji RPO.

Czym chce zyskać przychylność opinii publicznej? Otóż Adam Bodnar odwołał się do sądu od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na przejęcie przez polski koncern PKN Orlen kontroli nad niemieckim wydawcą Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę. „Zgadzając się na zakup Polska Press przez PKN Orlen, prezes UOKiK nie zbadał, czy efektem nie będzie niedopuszczalne ograniczenie wolności prasy. Tymczasem UOKiK ma uwzględniać wszelkie okoliczności wpływające na chronione dobro konsumenta” - napisano w komunikacie Biura RPO.

***

Jako „oczywiście bezzasadną” Sąd Najwyższy oddalił kasację w sprawie założyciela Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafała Gawła. W styczniu 2019 r. mężczyzna został prawomocnie skazany na dwa lata więzienia za oszustwa przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Sąd podkreślił przy tym, że sprawa Gawła (zgadza się na podawanie nazwiska - PAP) była prowadzona w sposób „w pełni obiektywny” i nie ma żadnych powodów, by uznać, że jest on prześladowany.

***

Uwaga na oszustów! Złodzieje z Pomorskiego opracowali nowy sposób na czyszczenie kont. Do osób kupujących lub sprzedających na portalach internetowych wysyłają linki, za pośrednictwem których wyłudzają dane. Od początku roku mieszkańcy Kwidzyna stracili w ten sposób 22 tys. zł.

***

Kara do trzech lat pozbawienia wolności grozi 33-letniemu mieszkańcowi gminy Wojnicz (woj. małopolskie), który postrzelił kota, w wyniku czego zwierzę zmarło. Jak poinformowała policja – sadysta usłyszał już zarzut ciężkiego postrzelenia zwierzęcia. - Kot, który doznał licznych uszkodzeń narządów wewnętrznych, musiał zostać uśpiony - podał rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń. Informacja o zdarzeniu pojawiła się na portalach społecznościowych na początku lutego. Wiadomość ta dotarła do policjantów z Wojnicza, którzy kilka dni później odnaleźli sprawcę tego czynu.

PAP

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze