To nie jest powrót do przeszłości

Fot. Filip Błażejowski
Fot. Filip Błażejowski \ W czasach pandemii świadczenie 500+ nabrało dodatkowego znaczenia

GOSPODARKA \ Odporni na pandemię

Z powodu pandemii można odnieść wrażenie, że przed świętami przeżywamy gospodarczy powrót do przeszłości, znów – jak w zeszłym roku – widzimy wzrost zachorowań i zaostrzenie ograniczeń. Jednak tym razem większość analityków nie przedstawia tak katastroficznych wizji, jak rok temu. Okazało się bowiem, że znaczna część gospodarki znakomicie poradziła sobie z pandemią. Odnosi się to szczególnie do polskich przedsiębiorców.

Jak zauważają eksperci, za pomocą technologii, które zaczęły być jeszcze powszechniej stosowane w dobie pandemii, wydajność w wielu firmach wzrosła, a wydatki konsumentów przeniosły się do internetu. Co przy tym ciekawe – oszczędności ludności w trakcie kryzysu na świecie, jak również w Polsce (o czym niedawno pisaliśmy w „Codziennej”) się zwiększyły. W bankach Polacy mają już ponad 1 bln zł, a w sumie oszczędności gospodarstw przekroczyły rekordową kwotę 1,7 bln zł. Dlatego m.in. wzmożone zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi i giełdą wśród drobniejszych inwestorów. I na koniec rzecz równie ważna – polski rząd od początku pandemii wspiera przedsiębiorców. Jak poinformował w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki, rząd planuje uruchomienie w II kwartale do 30 mld zł na wsparcie dla przedsiębiorstw dotkniętych obostrzeniami z powodu pandemii koronawirusa. Przedstawił pakiet wsparcia na kwiecień.

– Chcemy uruchomić następne środki finansowe, żeby ratować polskie przedsiębiorstwa, żeby ratować przedsiębiorstwa w branżach, które do tej pory są objęte tarczą, także – poszerzyć tę tarczę na kolejnych kilkanaście branż PKD – powiedział premier. Już w kwietniu można sięgnąć po dodatkowe dotacje, subwencje do 5 tys. dla mikrofirm, a także postojowe dla pracowników większych firm, zwolnienia ze składek ZUS. – A jednocześnie też wiele innych instrumentów dotacyjnych, gwarancyjnych pożyczkowych, które zwiększą płynność w całym systemie – podkreślił Morawiecki. Przypomniał, że dotychczas w ramach tarcz do przedsiębiorców trafiło aż 202,45 mld zł.

Nie bez znaczenia są też pieniądze, które w ramach polityki społecznej rząd kieruje do polskich rodzin. Pierwsi emeryci i renciści już otrzymali dodatkowe świadczenia – tzw. trzynastkę. W sumie pieniądze otrzyma blisko 10 mln emerytów i rencistów. – W 2021 r. na wypłatę dodatkowych świadczeń przeznaczymy ok. 12,2 mld zł – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Warto podkreślić, że ponadto w listopadzie emeryci i renciści otrzymają czternaste świadczenie.

Ważny jest również program 500+. – Od czasu, kiedy program Rodzina 500+ zaczął funkcjonować, do polskich rodzin z tego tytułu trafiło ponad 144 mld zł. Dzięki temu świadczeniu nowe pojawiające się dziecko przestało być główną przyczyną ubożenia rodziny – ocenia minister Maląg. Dodała, że program przyczynił się do spadku ubóstwa wśród dzieci, a jednocześnie jest kołem zamachowym gospodarki, co ma wyjątkowe znaczenie podczas epidemii. – Dzieci, ich edukacja, nabywane kompetencje, na co wpływ ma głównie rodzina, to nie tylko prywatna sprawa rodziców. To ważne dla nas wszystkich, także tych, którzy dzieci nie mają. Nie można także zapomnieć, że program Rodzina 500+ ma bardzo poważny wpływ na koniunkturę. Dla wielu rodzin w ostatnim trudnym czasie stał się swego rodzaju dochodem gwarantowanym – podkreśliła minister.

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze