Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Dobre dane poprawiają pandemiczne nastroje

Dodano: 10/04/2021
Fot. Aleksiej Witwicki
Fot. Aleksiej Witwicki

GOSPODARKA \ W nadziei na powrót do normalności

Nawet serwisy gospodarcze były w tym tygodniu zdominowane przez informacje medyczne – po świętach fala zachorowań bowiem wezbrała, co zmusiło wiele państw do wprowadzenia lub nawet zaostrzenia ograniczeń w gospodarce. Jednak pojawia się coraz więcej pozytywnych informacji wskazujących, że mimo pandemii firmy radzą sobie coraz lepiej.

Zdaniem ekspertów przyspieszenie szczepień to szansa na szybkie wyjście gospodarki z kryzysu. Polski rząd właśnie to zapowiedział i – co równie ważne – wiele firm chce się dołączyć do tej akcji. – Ostatnie doniesienia związane z umożliwieniem przeprowadzenia szczepień na terenie zakładów pracy wzbudziły wielkie zainteresowanie – zaznacza prezes Personnel Service Krzysztof Inglot. – Firmy są gotowe, żeby umożliwić pracownikom szczepienia, bo to podnosi bezpieczeństwo wszystkich zatrudnionych i jest warunkiem powrotu do normalności. Pozytywnym sygnałem jest to, że nie tylko największe, ale również mniejsze firmy są gotowe szczepić pracowników – dodał. Wśród spółek, które jako pierwsze zgłosiły, że chcą zaszczepić wszystkich pracowników, jest m.in. Polska Grupa Górnicza, gdzie jest ok. 40 tys. zatrudnionych, czy Grupa KGHM.

Jest i druga ważna informacja dla pracujących w Polsce – z najnowszych danych Eurostatu wynika, że stopa bezrobocia w strefie euro wynosiła 8,3 proc. w lutym, a tymczasem w Polsce sięgnęła tylko 3,1 proc. Duża w tym zasługa rządu, który przekazał już ponad 202 mld zł na wsparcie przedsiębiorców i pracowników. Kolejne programy rządowe właśnie się zaczynają. – Zostało uratowanych ponad 6,5 mln miejsc pracy – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodaje, że w minionym roku PKB w Polsce obniżył się tylko o 2,8 proc. – Jest to niski spadek w porównaniu ze średnimi spadkami w krajach Unii Europejskiej, gdzie średnia jest 7,4 proc. Ale kiedy ten spadek produktu krajowego brutto przeliczymy na mieszkańca, zauważamy, że w Polsce ten spadek jest o 2 proc., a w innych krajach, takich jak: Francja, Belgia, Austria, Niemcy, ten spadek jest między 2 a 13 proc. – powiedziała Maląg.

Dobrą koniunkturę w gospodarce stara się też utrzymać Narodowy Bank Polski. Na posiedzeniu w środę Rada Polityki Pieniężnej nie podniosła stóp procentowych, co oznacza niskie raty kredytów zarówno dla firm, jak i innych klientów banków (m.in. dzięki temu notujemy od początku br. rekordowe zainteresowanie kredytami hipotecznymi).

„Dostępne prognozy wskazują, że w najbliższych kwartałach nastąpi ożywienie koniunktury” – czytamy w komunikacie RPP. „Pozytywnie na krajową koniunkturę wpływać będą działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP dokonane w ub.r., a także przewidywane ożywienie w gospodarce światowej” – uważa RPP. To ożywienie już widać w Chinach, USA, Izraelu czy Wielkiej Brytanii, gdzie szczepienia przebiegają najsprawniej. Widać je też na rynku surowców – rosną nie tylko ceny ropy, miedzi, ale i węgla. Na zyski liczą więc KGHM i polskie kopalnie. To dobra wiadomość także dla finansów państwowych, bo dzięki temu zapewne wzrosną dochody do budżetu. Na razie mimo kryzysu sytuacja i tu jest bardzo dobra – nadwyżka budżetu wyniosła 875,9 mld zł po lutym, według finalnych danych Ministerstwa Finansów.

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze