Śledztwo smoleńskie przedłużone do końca roku

Fot. Marcin Pegaz
Fot. Marcin Pegaz

KATASTROFA 10.04.2010 \ W drodze do prawdy

Do 31 grudnia bieżącego roku prokuratura przedłużyła śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej – wynika z informacji przekazanych przez Prokuraturę Krajową. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicemarszałkowie izby uhonorują w sobotę pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, składając kwiaty pod sejmowymi tablicami. W sobotę mija 11 lat od tragicznego wypadku polskiego Tu-154M lecącego do Smoleńska.

W czwartek TVP opublikowała kolejny fragment narady w KPRM z udziałem m.in. Donalda Tuska i Edmunda Klicha, który ma pochodzić z narady w KPRM 23 kwietnia 2010 r. W materiale TVP wypowiedział się również były szef gabinetu premiera Marek Suski, według którego w Kancelarii Premiera nie zachowały się tajne dokumenty z 2010 r.

TVP1 w programie „Magazyn śledczy Anity Gargas” wyemitowało w czwartek kolejne fragmenty nagrania z poufnej narady, do której miało dojść 23 kwietnia 2010 r. Uczestniczyli w niej m.in. ówczesny premier Donald Tusk, Edmund Klich, ówczesny przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, akredytowany przy badającej przyczyny tragedii MAK, oraz części ministrów. Rozmowa dotyczyła m.in. przepisów, na podstawie których była badana katastrofa smoleńska.

Ówczesny premier Donald Tusk wypowiada się na nagraniach o ewentualnych przyczynach katastrofy. – Prawdziwe źródło niepokoju w Polsce to jest, czy to zrobili Rosjanie. To są te najgroźniejsze spekulacje – mówi Tusk. – Im więcej zagadek, tajemnic czy spraw ukrytych, tym więcej pożywek dla najbardziej idiotycznych, a jakże groźnych spekulacji dotyczących na przykład zamachu ze strony rosyjskiej – dodał ówczesny premier.

***

Do 31 grudnia bieżącego roku prokuratura przedłużyła śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej – wynika z informacji przekazanych przez Prokuraturę Krajową. Śledczy uzyskali też nowe informacje, które mają umożliwić wyjaśnienie przyczyn katastrofy.

W postępowaniu zespołu śledczego nr 1 PK „prowadzone są czynności dowodowe dostarczające nowe informacje pozwalające na wyjaśnienie przyczyn katastrofy”. Z obszernej informacji prokuratury wynika też, że eksperci międzynarodowego zespołu biegłych, złożonego z naukowców z Polski, Portugalii, Danii i Szwajcarii, wydali opinie wstępne dotyczące przyczyn zgonów oraz mechanizmów powstania obrażeń stwierdzonych podczas ponownych sekcji zwłok ofiar katastrofy.

„Zespół pracuje nad wydaniem opinii uzupełniających. Do tej pory przedstawiono prokuraturze 58 takich opinii. Zakończenie pracy Międzynarodowego Zespołu Biegłych i wydanie opinii końcowej, która będzie ostatnim etapem pracy zespołu biegłych medyków, nastąpi nie wcześniej niż do końca roku 2021” – wskazała PK.

Z kolei biegli z innego międzynarodowego zespołu, w skład którego wchodzą eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Węgier, „systematycznie badają przekazany im materiał dowodowy”. Jak podkreślono zespół ten powołano do sporządzenia wspólnej pisemnej opinii dotyczącej okoliczności, przebiegu i przyczyn katastrofy Tu-154M.

Zespół ten analizuje m.in. wyniki badań fizykochemicznych przeprowadzonych przez Laboratorium Naukowo-Techniczne Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii. Zdaniem śledczych wyniki te wymagają skonfrontowania z innymi badaniami fizykochemicznymi i z dotychczasowymi ustaleniami prokuratury.

***

W sprawie smoleńskiej mamy do czynienia z niebywale skomplikowanym i trudnym śledztwem. Choćby ze względu na działania Rosji, która utrudnia nam na różne sposoby prowadzenie tego śledztwa, dotarcie do dowodów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Szef resortu sprawiedliwości został w piątek zapytany na antenie Polsat News m.in. o postępy w śledztwie smoleńskim w związku ze zbliżającą się rocznicą katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

(PAP)

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze

 • fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  PO najniżej w historii

  To kolejny potężny cios dla do niedawna największego ugrupowania opozycyjnego w naszym parlamencie. Z najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych wynika, że na Koalicję Obywatelską...
  Autor: Jan Przemyłski
  Dział: Temat Dnia
 • fot. Daniel Dmitriew/Forum

  Wychowanie rodzinne w nowej odsłonie

  Obserwowany od dawna kryzys wartości rodzinnych dodatkowo pogłębił się z powodu pandemii. Dlatego Ministerstwo Edukacji chce dokształcić nauczycieli, którzy mają ulepszyć zajęcia z ...
  Autor: Hubert Kowalski
  Dział: Polska
 • fot. EVGENIA NOVOZHENINA / Reuters/Forum

  Spór o zdrowie Putina

  Rosyjski politolog Walerij Sołowiej w wywiadzie dla Radia Swoboda poinformował, powołując się na źródła w służbach specjalnych, że stan zdrowia prezydenta Władimira Putina drastycznie się...
  Autor: Paweł Kryszczak
  Dział: Świat
 • fot. mat. pras./d

  AliExpress patrzy na Polskę

  AliExpress, chiński potentat na rynku e-commerce, planuje budowę hubu logistyczno-przeładunkowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Jako potencjalne miejsce inwestycji wskazywana jest Polska. –...
  Autor: Paweł Woźniak
  Dział: Gospodarka
 • fot. Pixabay/d

  Do kina na razie tylko w plenerze

  Decyzją rządu podaną podczas środowej konferencji prasowej część obowiązujących obecnie obostrzeń zostanie poluzowana wcześniej, niż to dotąd planowano. Na liście znalazły się kina, które...
  Autor: Anna Krajkowska
  Dział: Kultura
 • fot. FABIAN BIMMER / Reuters/Forum

  Ból głowy Paulo Sousy

  Selekcjoner reprezentacji Polski Paulo Sousa czwartku 13 maja nie zaliczy na pewno do swoich szczęśliwych dni. Wczoraj spadły na niego dwie niespodziewane wiadomości, najpierw ta o kontuzji...
  Autor: Artur Szczepanik
  Dział: Sport