Czas na odbudowę po pandemii

Fot. Tomasz Hamrat
Fot. Tomasz Hamrat

GOSPODARKA \ Fundusz Odbudowy

Niewątpliwie najważniejszą informacją tego tygodnia jest ta, że Sejm przyjął we wtorek ustawę o ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej dotyczącej Funduszu Odbudowy. Dzięki temu Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie aż 770 mld zł.

Warto podkreślić, że za ustawą opowiedziało się aż 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. – Dziękuję tym wszystkim, którzy wznieśli się ponad swoje partyjne kalkulacje; to głosowanie na pewno było przełomowe. Ciężka praca Polaków będzie wsparta dzięki najróżniejszym inwestycjom infrastrukturalnym – powiedział po głosowaniu premier Mateusz Morawiecki.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Polski rząd już to zrobił, dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej.

Kolejnym ważnym wydarzeniem było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która w środę utrzymała stopy procentowe bez zmian. Zdaniem prezesa NBP Adama Glapińskiego przewidywalna i stabilna polityka w tym zakresie służy odbudowie polskiej gospodarki, wspiera też gospodarstwa domowe, które mogą korzystać z wyjątkowo tanich kredytów. Dlatego też coraz chętniej pożyczamy, by inwestować w nieruchomości. Rekordowa jest wartość kredytów w składanych wnioskach. Rekordowa w okresie 10 lat jest również liczba złożonych zapytań kredytowych. – Wyższą liczbę zapytań odnotowaliśmy tylko w marcu 2011 r. – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej. Poprawia się dzięki temu sytuacja banków, co pokazują najnowsze wyniki Pekao SA czy Alior Banku. Pekao w pierwszym kwartale br. poprawiło zysk netto o prawie jedną trzecią, a zysk Alior Banku w tym okresie wzrósł do 108,1 mln zł (wynik ten był 39 proc. powyżej oczekiwań analityków).

Notowania banków i przychody innych spółek giełdowych przed rokiem tąpnęły. Dziś firmy te z nawiązką odrobiły straty. Najwięcej przykładów można znaleźć w przemyśle, ale sytuacja coraz lepiej wygląda również w sektorze usług, który znów zaczyna się otwierać po okresie zamrożenia gospodarki. Co ciekawe, niektórym spółkom udało się wejść na nowy giełdowy szczyt, bo okazało się, że lockdown wcale w nie nie uderzył, a niektórym nawet pomógł w rozwoju działalności. Warto też dodać, że liczba spółek zapowiadających debiut w tym roku na polskiej giełdzie jest rekordowa. Na liście planujących debiut na GPW dominują przede wszystkim producenci gier, ale są też firmy biotechnologiczne, odzieżowe czy informatyczne. Dzięki temu polski rynek kapitałowy szybko się rozwija. Polska od dłuższego czasu jest trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych.

Jak informuje portal fDi Intelligence, na początku br. Polska była wskoczyła też na trzecie miejsce, po USA i Hiszpanii, na liście odbiorców bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie. Ich wartość sięgnęła już 1,2 mld dol. Analitycy są przekonani, że Funduszu Odbudowy oraz powiązany z nim Krajowy Plan Odbudowy przyspieszą procesy inwestycyjne w naszym kraju. – Wielkie wyzwania stoją przed energetyką, która musi przejść transformację od węgla do neutralnych dla klimatu technologii, tu nakłady szacuje się w setkach miliardów złotych – podkreśla Adrian Ostrowski, analityk finansowy. – W polskich firmach trwa też szybka informatyzacja, dzięki czemu np. nasze banki należą dziś do najnowocześniejszych na świecie. Ze względy na położenie nadal musimy też inwestować w infrastrukturę, a tak znaczące projekty jak Centralny Port Komunikacyjny wiążą się z radykalną przebudową sieci drogowej i kolejowej – dodaje.

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze