15 maja zdejmujemy maseczki na dworze

Fot. Zbyszek Kaczmarek
Fot. Zbyszek Kaczmarek

POLSKA \ Wydarzenia w skrócie

Rząd od 15 maja znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu pod warunkiem, że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby – z rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego ograniczeń związanych z epidemią.

Pandemia w odwrocie

W czwartek wykonano w Polsce ponad 400 tys. szczepień przeciw COVID-19, co jest nowym rekordem dziennym – wskazał w piątek szef KPRM i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk. Najnowsze dane mówią, że podano dotychczas w sumie 13 034 348 zastrzyków ze szczepionką przeciw COVID-19.

Syreny dla policjanta

Syreny policyjnych radiowozów zabrzmiały w piątek w południe w całym kraju – w ten sposób policjanci pożegnali swojego zastrzelonego na służbie kolegę – młodszego aspiranta Michała Kędzierskiego. Syreny włączono też w Raciborzu, gdzie właśnie rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe w Kościele Wniebowzięcia NMP. Mł. asp. Michał Kędzierski zginął we wtorek rano podczas interwencji przy ul. Chełmońskiego w Raciborzu, przy próbie wylegitymowania mężczyzny, który podając się za policjanta, w ubiorze przypominającym mundur, próbował kontrolować kierowców. Podczas policyjnej interwencji wyciągnął broń i oddał strzały w kierunku klatki piersiowej policjanta. Ranny funkcjonariusz był reanimowany, najpierw przez kolegę z patrolu, potem kolejnych policjantów i medyków, którzy pojawili się na miejscu. Niestety nie udało się go uratować. Bandyta został obezwładniony i zatrzymany. W czwartek sąd aresztował go na trzy miesiące. Michał Kędzierski miał 43 lata, w policji służył od 2011 r. 

Coraz mniej zarażeń. Szczepionki dla wszystkich

Badania potwierdziły 6047 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej w Wielkopolsce – 777 i na Śląsku – 765; zmarło 453 chorych z COVID-19 – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. – Będziemy dążyli do tego, by przekonać najbogatsze państwa będące posiadaczami patentów do produkcji szczepionek przeciw COVID-19 do udostępnienia patentów – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki przed szczytem UE. – Będę bardzo mocno wypowiadał się w tej sprawie – zadeklarował szef rządu w oświadczeniu przed wylotem na szczyt społeczny unijnych liderów organizowany w Porto przez prezydencję portugalską.

Strzały na warszawskim Gocławiu

W rejonie ulic Umińskiego i Komorowskiego na Gocławiu na Pradze-Południe doszło do krwawych wydarzeń. W pralni znaleziono zwłoki mężczyzny. Drugi – który zaatakował funkcjonariuszy – jest ranny. Policjanci oddali strzały ostrzegawcze. – Ok. godz. 13.30 funkcjonariusze policji zostali wezwani do interwencji w jednym z lokali usługowych przy ul. Bora-Komorowskiego. Ze zgłoszenia wynikało, że ktoś może potrzebować pomocy. Na miejsce policjanci przybyli jednocześni ze strażą pożarną, której funkcjonariusze umożliwili dostanie się do lokalu, bo drzwi do niego były zamknięte. W środku policjanci zastali mężczyznę, który trzymał w dłoni niebezpieczne narzędzie, nie reagował na polecenia. Mężczyzna zaatakował funkcjonariuszy – powiedział asp. Rafał Retmaniak z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji. Policjanci oddali strzały ostrzegawcze. Mężczyzna został obezwładniony, a następnie zabrany do szpitala przez wezwane na miejsce pogotowie ratunkowe.

Rocznica zabójstwa Stanisława Pyjasa

Ekshumacja zwłok Stanisława Pyjasa przez IPN i śledztwo instytutu po latach nie doprowadziły do ukarania winnych. Za utrudnianie śledztwa odpowiadało tylko czterech funkcjonariuszy komunistycznego MSW – zaznaczył w piątek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. „W maju 1977 r. zginął student polonistyki UJ, inwigilowany przez SB Stanisław Pyjas. Ekshumacja jego zwłok przez @ipngovpl i śledztwo Instytutu po latach nie doprowadziły do ukarania winnych. Za utrudnianie śledztwa odpowiadało tylko 4 funkcjonariuszy komunistycznego MSW” – napisał w piątek na Twitterze Zbigniew Ziobro. „Wokół sprawy Pyjasa” to tytuł książki, którą przygotował Bunkier Sztuki w 44. rocznicę śmierci studenta filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i działacza opozycji antykomunistycznej. – W tym ważnym dla współczesnej historii dniu Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki przedstawia książkę poświęconą analizie okoliczności śmierci krakowskiego studenta „Wokół sprawy Pyjasa” – przekazała Anna Martynowska z Bunkra Sztuki.

Żerowali na Hucie Łabędy

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało piętnaście osób, które miały działać na szkodę Huty Łabędy w Gliwicach (woj. śląskie), m.in. b. członków jej zarządu. W akcji zatrzymań i przeszukań wzięło udział 60 agentów CBA. Sprawa dotyczy podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez osoby reprezentujące Hutę Łabędy SA przy zbyciu w latach 2012–2014 dwu spółek należących do huty. „CBA zatrzymało m.in. ówczesnych członków zarządu Huty Łabędy, członków zespołu ds. przeprowadzenia negocjacji Huty Łabędy SA w sprawie sprzedaży należących do niej spółek oraz dwóch rzeczoznawców majątkowych, a także prezesa zarządu firmy, która kupiła od Huty udziały spółek PPHU Domus i NZOZ Promed” – podał wydział.

Wyrok bez znaczenia

Europejski Trybunał Praw Człowieka bez podstawy prawnej i poza kompetencjami wydał wyrok w sprawie składu polskiego Trybunału Konstytucyjnego. – Stanowi to rażące naruszenie prawa i nie znajduje jakiejkolwiek podstawy w aktach prawa międzynarodowego konstruujących status trybunału w Strasburgu. Bezprawne wkroczenie przez ETPC w kompetencje Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz kompetencji Prezydenta RP do przyjęcia ślubowania od osoby wybranej przez Sejm nie wywołuje żadnych skutków w polskim porządku prawnym – oświadczyła prezes TK Julia Przyłębska, poproszona o komentarz do piątkowego wyroku ETPC.

Rekordowy przemyt papierosów

Przemyt blisko 2,5 mln paczek papierosów o szacunkowej wartości prawie 37 mln zł udaremnili na kolejowym terminalu przeładunkowym w gminie Terespol (Lubelskie) funkcjonariusze SG i KAS. Kontrabanda wjechała do Polski z Białorusi w trzech kontenerach. To największy w historii przemyt papierosów przechwycony przez straż graniczną i Krajową Administracją Skarbową. Podczas sprawdzania trzech wytypowanych kontenerów, które wcześniej wjechały do Polski pociągiem z Białorusi i miały zawierać ładunek wermikulitu (minerał używany np. w ogrodnictwie) i elementów grzewczych, okazało się, że są one wypełnione papierosami. Łącznie zabezpieczono blisko 2,5 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy, wartych ok. 37 mln zł. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży w kraju, skarb państwa straciłby ponad 60 mln zł.

(PAP)

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze