Hamulcowy Grodzki spowolni Fundusz Odbudowy?

Fot. Zbyszek Kaczmarek
Fot. Zbyszek Kaczmarek

POLSKA \ Przepychanki w Senacie

Marszałek Tomasz Grodzki ocenił, że Senat może wnosić poprawki do przyjętej niedawno przez Sejm ustawy ratyfikującej zwiększenie zasobów własnych UE. – To byłoby naruszenie konstytucji – kwituje krótko ten pomysł wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Dodaje, że zgodnie z konstytucją ustawa ratyfikacyjna to wyrażenie zgody na ratyfikację oraz data wejścia w życie ustawy.

Na pomysły hamulcowego Grodzkiego zareagował szef rządu. – Pora, aby Senat bez zbędnej zwłoki przyjął ustawę ratyfikacyjną ws. zasobów własnych UE; to pozwoli nam bardzo szybko uruchomić środki na rzecz szerokiej odbudowy w wielu dziedzinach życia – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. – Zwiastunem tego odbicia gospodarczego, odrodzenia gospodarczego w Europie jest Fundusz Odbudowy, który Sejm Rzeczypospolitej Polski przyjął ogromną większością. Teraz pora na Senat. Pora na to, żeby bez zbędnej zwłoki przyjąć te regulacje.

Również Prawo i Sprawiedliwość liczy na szybką ratyfikację ustawy. – Mam nadzieję, że Senat zajmie się ustawą ws. ratyfikacji decyzji o zasobach własnych UE na najbliższym posiedzeniu, ale niestety obawiam się, nauczony doświadczeniem, że można spodziewać się obstrukcji i demagogii – powiedział wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

Opozycja liczy, że coś ugra, proponując swoje poprawki, w izbie wyższej. – W Senacie zaproponujemy dopisanie do ustawy ratyfikacyjnej preambuły, która mówi o transparentności wydania unijnych środków – zadeklarował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że podział na opozycji przekreślił scenariusz wcześniejszych wyborów i jednej listy.

– W Senacie będzie sprawdzian, czy koalicja zbudowana półtora roku temu się sprawdzi – wtórował szefowi PSL były lider PO Grzegorz Schetyna, odnosząc się do kwestii poprawek.

– Zgodnie z polską konstytucją ustawa ratyfikacyjna ma taki charakter, że są dwie kwestie zawarte w dwóch artykułach. Artykuł pierwszy to jest wyrażanie zgody na ratyfikację tej decyzji, artykuł drugi – to data wejścia w życie ustawy – powiedział Paweł Jabłoński w programie „Tłit” portalu Wp.pl. – Wszelkie inne zmiany – to wskazują konstytucjonalności od lat, wskazuje też TK – to byłoby naruszenie konstytucji – wyjaśnił wiceszef resortu dyplomacji.

Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Za opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że na pewno w maju Senat zajmie się ratyfikacją Funduszu Odbudowy. Najbliższe posiedzenie izby wyższej zaplanowane jest w dniach 12–14 maja, kolejne – w czerwcu.

(Niezależna.pl, PAP)

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze