Do ogródka bez maski

Fot. Filip Błażejowski
Fot. Filip Błażejowski

POLSKA \ Wydarzenia w skrócie

Rząd poluzowuje obostrzenia. Zgodnie z jego decyzją rządu od dzisiaj, 15 maja, będą mogły być otwarte na świeżym powietrzu ogródki w restauracjach. Więcej osób będzie mogło także podróżować transportem publicznym, czyli np. pociągami, autobusami, tramwajami.

Coraz mniej obostrzeń

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 15 maja restauracje oraz lokale gastronomiczne mogą otworzyć dla klientów swoje ogródki na świeżym powietrzu. Klienci będą musieli zajmować co drugi stolik i odległość między stolikami będzie musiała wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Od soboty do 5 czerwca więcej osób będzie mogło podróżować publicznym transportem zbiorowym. Oznacza to, że np. w pociągu, autobusie, tramwaju dostępnych będzie 100 proc. miejsc siedzących albo 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Także od soboty do 5 czerwca samochodem do przewozu więcej niż siedmiu osób i nie więcej niż dziewięciu łącznie z kierowcą będzie mogło podróżować nie więcej osób niż połowa miejsc siedzących.

Ponadto do 5 czerwca nakazuje się zakrywanie za pomocą maseczki ust i nosa w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby m.in.: obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Maski trzeba też nosić w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

Trzęsienie Platformy

Dwóch posłów kojarzonych z konserwatywnym skrzydłem Platformy Obywatelskiej zostało w piątek usuniętych z partii. Ireneusz Raś i Paweł Zalewski, bo o nich mowa, byli zaskoczeni decyzją prezydium PO.

Raś dowiedział się o wyrzuceniu od dziennikarzy. – Nikt ze mną nawet nie rozmawiał – powiedział rozczarowany. Podobne odczucia miał Paweł Zalewski. Według władz PO wyrzucenie obu polityków było związane z ich odmiennym zdaniem na temat bieżących działań ugrupowania, choć według jednego z małopolskich liderów PO Rasia pozbyto się na wniosek jego kolegów z Małopolski.

Według nieoficjalnych informacji trwają rozmowy na temat dokooptowania Rasia i Zalewskiego do wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy Porozumienia Jarosława Gowina. Gdyby te plotki się potwierdziły, mielibyśmy do czynienia z najgorętszymi politycznymi transferami ostatnich lat.

Nawrocki ma rekomendację komisji

Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomenduje izbie wybór na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego, obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W piątek komisja przyjęła taką rekomendację stosunkiem 12 głosów za, 10 przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN jednomyślnie zarekomendowało parlamentowi Kolegium IPN.

Kandydat na nowego szefa instytutu jest historykiem, działaczem społecznym, specjalistą ds. zarządzania zasobami ludzkimi; od kwietnia 2017 r. jest kieruje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Prezesa IPN – zgodnie z art. 10 ustawy o IPN – powołuje Sejm za zgodą Senatu. Kadencja obecnego prezesa IPN Jarosława Szarka po pięciu latach kierowania przez niego instytutem minie w lipcu. 

Coraz więcej zaszczepionych

W Polsce podano już 15 144 771 dawek szczepionek przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 4 241 956 osób – wynika z rządowego zestawienia na stronie Gov.pl. Podano na niej także, że dzienna liczba szczepień wyniosła 418 381. Na rynku unijnym dopuszczono do tej pory do szczepień przeciw COVID-19 cztery preparaty. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a preparat Johnson & Johnson wymaga podania jednej dawki.

– Planujemy, że dzisiaj wieczorem zostanie podpisane rozporządzenie dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19 osób 16+ – poinformował w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w poniedziałek ma zostać uruchomiona rejestracja na szczepienia osób niepełnoletnich. – W niedzielę chcemy udostępnić nowy formularz, bo ten formularz dla dzieci, czyli dla osób w tej granicy 16–18 lat musi mieć dodatkowy element w postaci zgody rodziców – dodał.

Ostatniej doby wykonano ponad 60,6 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 30,9 tys. testów antygenowych – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 3288 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 289 osób z COVID-19 zmarło. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwszy przypadek SARS-CoV-2, potwierdzono go u 2 849 014 osób. Od tego czasu zmarło 71 311 chorych z COVID-19.

RPO wciąż niewybrany

Decyzje dotyczące nowego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich będą podejmowane, gdy marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządzi ponowną procedurę wyboru – powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Senat w czwartek nie wyraził zgody na powołanie Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Poparło go 48 senatorów, 49 było przeciw, 2 senatorów wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że nowego RPO nie udało się wybrać już po raz czwarty.

Fogiel pytany był w programie „Tłit” o kandydaturę senator niezrzeszonej Lidii Staroń, odparł, że to osoba o ogromnym dorobku i ogromnych doświadczeniach, jeśli chodzi o pomoc słabszym, pokrzywdzonym i potrzebującym. – Ale nie chcę dzisiaj nic przesądzać. Nie przekreślamy żadnego scenariusza – powiedział Fogiel.

Nastolatka uratowała 12-latkę

Mama 12-letniej dziewczynki z Warszawy w poruszającym liście skierowanym do komendanta policji w powiecie łódzkim wschodnim podziękowała mieszkającej w Koluszkach nastolatce, która zaalarmowała policję, że jej poznana w sieci koleżanka chce popełnić samobójstwo. Dzięki szybkiej interwencji 12-latki z Koluszek, miejscowej policji, która nie zlekceważyła sprawy, i funkcjonariuszy ze stolicy, którym udało się dotrzeć na czas do dziewczynki z Warszawy i jej rodziny, udało się zapobiec tragedii.

Nastolatka z Koluszek rozmawiała w sieci z poznaną wcześniej przez internet rówieśniczką. Tego dnia koleżanka zwierzyła się jej, że myśli o popełnieniu samobójstwa. Koluszkowianka natychmiast powiedziała o tym swojemu starszemu bratu, który pomógł jej się skontaktować z miejscową policją. Policjanci z Koluszek skontaktowali się ze stołecznymi funkcjonariuszami, którzy dotarli do nastolatki. Dziewczynka przyznała w obecności mamy, że poważnie myślała o popełnieniu samobójstwa.

Polak wiózł narkotyki

Polski kierowca ciężarówki został aresztowany przy próbie wwiezienia do Wielkiej Brytanii 107 kg kokainy, której szacunkowa rynkowa wartość wynosi 8,5 mln funtów – podały w piątek lokalne media angielskie.

28-letni Łukasz W., który na stałe mieszka w Polsce, został zatrzymany w środę w porcie Harwich w hrabstwie Essex we wschodniej Anglii, dokąd przypłynął promem z Hoek van Holland. Jak się okazało, pomiędzy transportowanymi przez niego pralkami i suszarkami bębnowymi ukryte były paczki z kokainą. W czwartek Polak stanął na wstępnej rozprawie przed sądem magistrackim w Colchester, a właściwy proces rozpocznie się 10 czerwca przed sądem koronnym w Ipswich. Do tego czasu kierowca pozostanie w areszcie.

Wartość kokainy wyniosłaby ok. 8,5 mln funtów, gdyby została podzielona na części i sprzedana na ulicach Wielkiej Brytanii.

(PAP)

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze