Trzech mistrzów świata odstrzelonych z kadry na igrzyska

Fot. Tomasz Hamrat
Fot. Tomasz Hamrat

SPORT \ SIATKÓWKA

Trener polskich siatkarzy Vital Heynen ogłosił 18-osobową kadrę na turniej Ligi Narodów. Spośród tych zawodników wybierze potem skład na igrzyska olimpijskie w Tokio. Wśród odstrzelonych niespodziewanie znalazło się trzech mistrzów świata z 2018 r. – Dawid Konarski, Bartosz Kwolek i Artur Szalpuk.

Wybrańcy belgijskiego szkoleniowca od 28 maja będą rywalizowali w rozgrywkach Ligi Narodów w „bańce” w Rimini. Do Włoch nie pojedzie sześciu siatkarzy, którzy trenowali z reprezentacją na zgrupowaniu w Spale. Oprócz wspomnianej trójki Heynen podziękował także Marcinowi Komendzie, Norbertowi Huberowi i Jakubowi Popiwczakowi.

– Trudno jest pożegnać się z grupą, z którą spędziliśmy tyle czasu. Jest dużo trudniej niż w klubie, gdzie skład dobiera się przed sezonem, a potem nie musisz nikogo odrzucać. Teraz sześciu chłopakom musiałem odebrać marzenia o igrzyskach. One są co cztery lata, to jak spełnienie marzeń, a ja swoim wyborem je komuś odbieram. Ostatniej nocy mało spałem, to kosztowało mnie bardzo dużo – podkreślił Belg w rozmowie z dziennikarzami przed piątkowym meczem towarzyskim w Łodzi z Belgią (4:0).

Przyznał, że o jego wyborze zadecydowały detale, m.in. aktualna forma, potencjał do jej poprawy i to, jak siatkarze prezentowali się w Spale i w trakcie sezonu. – Trzeba też spojrzeć, jak duża jest rywalizacja w kadrze, i na fakt, że mamy jedną z najmocniejszych osiemnastek na świecie – zaznaczył 51-letni szkoleniowiec. Heynen żartował, że żaden z jego podopiecznych nie uderzył go po usłyszeniu nieprzyjemnej decyzji. Wyjaśnił, że z każdym zawodnikiem rozmawiał indywidualnie. – Te rozmowy na pewno nie były dla nich miłe. Nie byli zadowoleni, w większości bardzo zawiedzeni – mówił.

Po piątkowym meczu z Belgią siatkarze dostali kilka dni wolnego. Do Spały wrócą we wtorek. 24 maja wylecą do Rimini, gdzie cztery dni później rozpoczną rywalizację w Lidze Narodów. Miesięczny turniej będzie głównym sprawdzianem przed Tokio, gdzie poleci tylko 12 zawodników.

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze