Działo się w kraju

Fot. Filip Błażejowski
Fot. Filip Błażejowski

POLSKA \ W skrócie

Pierwszy pomnik premiera Olszewskiego

W podwarszawskim Okuniewie odsłonięto w piątek pierwszy w Polsce pomnik premiera Jana Olszewskiego. „Polska jego marzeń była Polską prawą, solidarną i sprawiedliwą” – podkreślił wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński w liście odczytanym podczas uroczystości. W odsłonięciu uczestniczyli przedstawiciele prezydenta, premiera, rządu, Sejmu oraz władz samorządowych.

Jarosław Kaczyński podkreślił w liście, odczytanym podczas uroczystości przez posła PiS Krzysztofa Tchórzewskiego, że piątkowe wydarzenie jest szczególne, bo w Okuniewie stanął pierwszy pomnik upamiętniający „wielkiego Polaka, wybitnego męża stanu, nieugiętego patriotę, który całe swoje życie poświęcił świętej sprawie wolności naszej ojczyzny”.

„Jan Olszewski – napisał szef PiS – jako harcerz walczył w Powstaniu Warszawskim, a w latach pokoju przekuł oręż na dziennikarskie pióro oraz prawniczą togę, był jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym, adwokatem swoich czasów i z wielką odwagą występował jako obrońca w procesach politycznych. Był jedną z najwspanialszych postaci polskiej opozycji, a później – już po odzyskaniu niepodległości – jedną z najwybitniejszych postaci polskiego życia publicznego i politycznego” – podkreślił Kaczyński.

Wykonano ponad 21 mln szczepień

W Polsce wykonano dotychczas 21 326 996 szczepień przeciw COVID-19 – poinformowano w piątek na rządowych stronach. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 7 777 048 osób. Do Polski dostarczono łącznie 24 478 260 dawek szczepionek.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat przeciwko COVID-19. Teraz w Polsce na szczepienia mogą zapisywać się osoby, które ukończyły 16 lat.

Prezes Kaczyński wspiera Leniart

Wicepremier i lider PiS Jarosław Kaczyński w piątek po południu odwiedził Rzeszów, by wesprzeć wojewodę podkarpacką Ewę Leniart przed ostatnim tygodniem kampanii wyborczej na prezydenta miasta. Spotkał się także z lokalnymi działaczami ugrupowania przed zbliżającym się kongresem PiS.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą się odbyć w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego br. po tym, gdy przeszedł COVID-19. Wybory zapowiedziano na 13 czerwca.

Według informacji PAP Kaczyński pojawił się w Rzeszowie w piątek po południu i wraz z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem oraz Leniart zapowiedział budowę drogi południowej w Rzeszowie.

Oprócz Leniart, popieranej przez PiS oraz rzeszowski region NSZZ „Solidarność”, na urząd prezydenta Rzeszowa kandydują: proponowany i konsekwentnie wspierany w trakcie kampanii przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł; b. współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun. 

Nowe auta zarejestruj w internecie

Od piątku każdy, kto kupuje nowe auto, nie musi iść do urzędu, aby je zarejestrować. Rejestracji może dokonać pracownik salonu sprzedaży przez internet – napisano komunikacie Wydziału Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W piątek weszły w życie przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, które umożliwiają rejestrację nowego samochodu w salonach sprzedaży – wynika z piątkowego komunikatu Wydziału Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

„Dzięki nowej e-usłudze +Zarejestruj pojazd za pośrednictwem salonu+, udostępnionej na portalu GOV.pl, samochód może zarejestrować za Ciebie uprawniony do tego przedstawiciel dealera lub salonu sprzedaży. Ty musisz jedynie przekazać mu pisemne upoważnienie – podpisane własnoręcznie lub elektronicznie. O nic więcej nie musisz się martwić” – napisano w komunikacie KPRM.

Usługa dotyczy tylko salonów sprzedaży i nowych pojazdów (samochody, przyczepy, motorowery). W przypadku salonów oferujących samochody w leasingu i kupna używanego auta nadal konieczna jest rejestracja w urzędzie.

.

Odrestaurowano zamek w Szczytnie

Odrestaurowane ruiny zamku krzyżackiego w Szczytnie mogą oglądać od soboty turyści przyjeżdżający na Mazury. Szczytnowski zamek nieodłącznie kojarzy się z powieścią „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza. W tamtejszym zamku pisarz umieścił akcję uwięzienia i okaleczenia Juranda ze Spychowa.

– Moja poprzedniczka burmistrz Danuta Górska zainicjowała wraz z radnymi ten pomysł. Otrzymaliśmy na to dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. Ruiny zamku właściwie trzeba było wydobyć z ziemi, ponieważ po wojnie mury zostały zakopane. Dokonano rewitalizacji i przewrócono funkcje budowli – powiedział burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski, dodając, że prace wykonano pod nadzorem konserwatorskim we współpracy z archeologami.

Ruiny zamku w Szczytnie zyskały fosę, odkryto przy okazji prac piwniczki, krużganki, karcer. Wydobyto pozostałości murów, powstało szklane zadaszenie. Nowe miejsce stanie się miejscem koncertów, wystaw i imprez okolicznościowych oraz zajęć edukacyjnych dla dzieci. Wieczorami i nocą zamek będzie podświetlony, by uwidocznić niezwykłe walory obiektu.

Zrewitalizowana budowla mieści się przy ulicy Sienkiewicza, a w pobliżu znajduje się popiersie pisarza.

Zagrożenie pożarowe w lasach

W zachodnich powiatach województwa podlaskiego, centralnych i południowych wielkopolskiego oraz na północy śląskiego występuje duże zagrożenie pożarowe – informuje IBL. Średnie zagrożenie występuje w większości obszaru lasów w Polsce, poza województwami małopolskim, podkarpackim i części lubelskiego.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego – od 1 marca do 30 września.

(PAP)

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze