Oaza akademickiej wolności

Fot. Facebook\Collegium Intermarium
Fot. Facebook\Collegium Intermarium

EDUKACJA \ Sukces Collegium Intermarium, uczelni Ordo Iuris

„Washington Post”, „Fox News”, Associated Press, Reuters – to tylko część z agencji prasowych, które pisały o Collegium Intermarium. Na temat niedawno utworzonej uczelni Instytutu Ordo Iuris rozpisywała się także niemiecka, węgierska, włoska czy indyjska prasa, a nawet amerykański pisarz doceniony przez „New York Times”. To spory międzynarodowy sukces uczelni, która z założenia opiera się na chrześcijańskich wartościach.

Pomysłodawcami i założycielami Collegium Intermarium – o czym pisaliśmy już na łamach „Codziennej” – są członkowie Instytut Ordo Iuris. Działanie uczelni ma się opierać na klasycznej idei uniwersytetu i kształcić studentów, bazując na prawie rzymskim, filozofii greckiej i kulturze chrześcijańskiej, czyli na wartościach, na których wyrosła cywilizacja europejska.

„Collegium Intermarium powstało jako odpowiedź na obecny kryzys życia akademickiego. (…) Uczelnia stanowi przystań dla wszystkich tych, którzy poszukując wolności i ładu, nie boją się nawiązywać do dorobku poprzednich pokoleń, w tym źródeł naszej cywilizacji: rzymskiego prawa, greckiego umiłowania prawdy i żywego dziedzictwa chrześcijaństwa” – można przeczytać na portalu uczelni.

Jej otwarcie nastąpiło 28 maja w obecności ministra edukacji Przemysława Czarnka i ponad 40 naukowców, publicystów, polityków z różnych państw. Niedługo po uroczystości o uczelni zrobiło się głośno w międzynarodowych mediach.

Swoją krytykę wobec Collegium wyraziły polskie media lewicowe, m.in. „Newsweek”, oraz rosyjskie. Światowa prasa w większości pisała natomiast obiektywnie lub pozytywnie na temat nowej uczelni. Jak podaje w notce informacyjnej wiceprezes Ordo Iuris, rektor CI dr Tymoteusz Zych, o Collegium pisały największe międzynarodowe agencje prasowe, w tym Associated Press i Reuters, amerykańskie „Washington Post” i „Fox News”, włoskie „Corriere della Sera” i „Il Giornale”, węgierski „Mandiner” oraz największe media z Niemiec, Ukrainy, Rumunii czy nawet Indii. O artykuł pokusił się też sam Rod Dreher, amerykański pisarz, publicysta i – jak informuje Ordo Iuris – autor słynnej książki „Opcja Benedykta”, która na łamach „The New York Times” została uznana za najważniejszą, najszerzej dyskutowaną książkę religijną dekady.

„W zdominowanym przez systemy totalitarne XX wieku naukowcy i badacze uciekali na Zachód, by móc wykonywać swoją pracę. Wpływ tamtych ludzi na obecny stan wiedzy naukowej jest oszałamiający. Dziś, w czasach miękkiego totalitaryzmu, może dojść wkrótce do sytuacji, w której naukowcy będą obierali odwrotny kurs, podążając na Wschód, do miejsc takich jak Collegium Intermarium” – pisał o CL Rod Dreher.

„Wszystko to tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że Collegium Intermarium jest projektem o kluczowym znaczeniu dla przyszłości naszego państwa i całej środkowej Europy. Powstanie uczelni kształcącej elity Międzymorza i będącej prawdziwą oazą wolności akademickiej to realne zagrożenie dla ideologii skrajnej lewicy, która zdominowała dziś przestrzeń akademicką, usuwając siłą poza nawias debaty wszystkich, którzy podważają jej dogmaty. Wszystkie te relacje medialne to doskonała reklama naszej inicjatywy” – komentuje w notce informacyjnej przesyłanej mejlowo dr Zych.

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze