Zielony Ład, a nie dzika transformacja

Fot. Tomasz Hamrat
Fot. Tomasz Hamrat \ Podpisanie umowy na prace przygotowawcze do budowy pierwszego odcinka Kolei Dużych Prędkości Warszawa–CPK–Łódź

GOSPODARKA \ Czy Bruksela zahamuje polski rozwój

Już początek tygodnia przyniósł kolejne pozytywne informacje dla gospodarki – premier Mateusz Morawiecki poinformował o wielkich inwestycjach kolejowych, które pozwalają Polsce szybko wychodzić z kryzysu. Niepokoić mogą jednak wieści nadchodzące z Brukseli, gdzie znów rodzą się pomysły uderzające w nasz kraj.

Eksperci Pekao SA są przekonani, że już w II kwartale Polska odrobi straty wynikające z kryzysu spowodowanego pandemią. Wielka w tym zasługa programów pomocowych dla naszych firm, które pozwoliły ocalić miejsca pracy i przetrwać najgorszy czas. Bardzo istotne są też inwestycje infrastrukturalne dające firmom nowe zlecenia. Kolejne zapowiedział premier Morawiecki – to m.in. linia kolejowa Łódź–Warszawa, dzięki której dotrzemy pociągiem w 45 minut z centrum stolicy do Łodzi. Eksperci potwierdzają, że takie inwestycje napędzają koniunkturę, a za tym idą bardzo dobre wyniki spółek znajdujące odbicie w raportach za I kwartał br. Optymizm budzi też ogłoszenie Polskiego Ładu i konkretnych przedsięwzięć z tym związanych.

Dane GUS są tu twardym potwierdzeniem nastrojów w gospodarce – przychody przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 49 osób wzrosły w I kwartale br. o 10,1 proc. r/r, a porównując do początku 2019 r., dynamika wyniosła aż 14,3 proc. Według danych GUS w I kwartale 2021 r. skumulowany zysk operacyjny firm wzrósł o 69 proc. r/r, a w porównaniu do tego samego okresu 2019 r. było to 52 proc. – Warto również zaznaczyć, że kwartalne odczyty PKB (za I kw. 2020 – I kw. 2021) były wyższe od prognoz ekonomistów, co pozwala optymistycznie spoglądać na potencjalne przebijanie oczekiwań w bieżącym roku. Prognozy PKB na 2021 r. są stopniowo podnoszone, gdzie najwyższa sięga obecnie 5,7 proc. wzrostu – podkreśla Michał Stalmach z Skarbca TFI. – Ze 100 najpłynniejszych spółek, które obserwujemy, ok. 70 proc. poprawiło wyniki r/r (wobec 55 proc. w IV kwartale 2020 r.) oraz około dwie trzecie przebiło rynkowe oczekiwania. Z kolei powołując się na dane z serwisu Bloomberg (na bazie zaraportowanych wyników dla 252 z 334 spółek), średnie pobicie na poziomie przychodów wyniosło 3 proc., a zysku netto aż 34 proc. – zaznacza.

Zyskuje na tym również polska giełda, gdzie indeksy stale pną się w górę. Na całym rynku obroty sesyjne na Giełdzie Papierów Wartościowych zamknęły się w maju kwotą 28,2 mld zł, tj. o 38 proc. więcej r/r, i 28 proc. powyżej kwietnia – co jest rekordowym wynikiem od kilku lat. – Ostatnim czynnikiem, który wskazywaliśmy jako wspierający dobre zachowanie lokalnego rynku w maju, była publikacja Polskiego Ładu – zaznacza Stalmach. – Najważniejsze zmiany zdają się dotyczyć dalszego wsparcia konsumenta, m.in. poprzez redystrybucję podatków od osób najlepiej zarabiających do tych o niższych dochodach charakteryzujących się większą marginalną skłonnością do konsumpcji – dodaje. Konsumpcja, obok inwestycji, jest kolejnym motorem polskiego rozwoju. Jej rozkwit dobrze więc wróży gospodarce.

Wciąż niepokojące mogą być natomiast wieści z Brukseli, gdzie zieloni naciskają na zaostrzenie polityki klimatycznej, a polska opozycja domaga się sankcji finansowych dla naszego kraju, utrzymując, że dochodzi w Polsce do łamania demokracji. Na razie to tylko rezolucje, ale są i przykłady konkretnych działań. Do tych drugich należy wyrok uderzający w kopalnię Turów. Właśnie ruszyła druga odsłona międzynarodowej kampanii informacyjnej o społecznych, gospodarczych i środowiskowych skutkach zamknięcia kopalni Turów – pod nazwą Green Deal, not a Grim Deal (Zielony Ład, a nie dzika transformacja). Jak poinformowała Polska Grupa Energetyczna, kampania rozpoczęła się w Brukseli i ma potrwać do 21 czerwca. Ma zwrócić uwagę unijnych decydentów i międzynarodowej opinii publicznej na problematykę i konsekwencje nagłej i niesprawiedliwej transformacji oraz losu lokalnej społeczności w regionie turoszowskim.

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze