Konstytucja, Baltic Pipe i narkotyki w bananach

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

POLSKA \ Wydarzenia w skrócie

Obrońcy konstytucji wykorzystują dzieci

„Zamiast zaproszeń prosiłbym raczej RPO o wyjaśnienie, dlaczego jego koledzy z »Tour de Konstytucja« wykorzystują dzieci przedszkolne i ze szkół podstawowych do akcji czysto politycznej” – napisał w piątek szef MEiN Przemysław Czarnek, odnosząc się do zaproszenia do rozmowy skierowanego przez Adama Bodnara.

W tym tygodniu do mediów trafiły filmy z Dobczyc (Małopolska), na których widać przemawiającego sędziego Waldemara Żurka, który mówi o konstytucji, a na plac wchodzi grupa przedszkolaków wraz z ich opiekunkami. Dzieci i przedszkolanki witane są gromkimi okrzykami. Dzieci otrzymują chorągiewki, panie z przedszkola egzemplarze konstytucji.

W środę szef MEiN Przemysław Czarnek poinformował, że zlecił wnikliwą kontrolę tej szkoły i tego przedszkola, z którego dzieci wzięły udział w „Tour de Konstytucja”. W jego ocenie dzieci zostały wykorzystane w czasie happeningu politycznego. RPO Adam Bodnar pytany o sprawę zadeklarował, że „bardzo chętnie zaprosi pana ministra na spotkanie, bardzo chętnie z panem ministrem podyskutuje na różne tematy”. Minister Czarnek chce wyjaśnień, a nie rozmów.

9 mln zaszczepionych Polaków

„9 milionów osób jest już bezpiecznych dzięki Narodowemu Programowi Szczepień przeciw COVID-19, ale w trosce o bezpieczeństwo wszystkich Polaków i przyszłość gospodarki szczepimy się dalej” – napisał premier Mateusz Morawiecki w piątek na Facebooku.

Według danych opublikowanych w piątek przed południem na rządowym portalu Gov.pl w Polsce wykonano do tej pory 23 628 450 szczepień przeciwko COVID-19, a w pełni zaszczepionych jest 9 204 705 osób. Szczepienia w Polsce przeciw COVID-19 rozpoczęły się 27 grudnia ub.r. Polscy pacjenci otrzymują szczepionki produkowane przez cztery firmy. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania tylko jednej dawki.

Tymczasem badania potwierdziły 341 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, zmarło 68 osób z COVID-19.

Baltic Pipe niezagrożony

W dłuższej perspektywie projekt Baltic Pipe nie jest zagrożony – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Zadeklarował szacunek dla chronionych gatunków zwierząt żyjących na terenach, przez które ma przechodzić gazociąg, ale podkreślił, że jest to inwestycja istotna dla suwerenności energetycznej nie tylko Polski .

W ubiegłym tygodniu duński operator systemu przesyłowego Energinet poinformował, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez ten urząd. Decyzja oznacza, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska musi przeprowadzić dodatkowe badania konieczne do oceny, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku wskazanych gatunków zwierząt, czyli niektórych gatunków myszy i nietoperzy występujących na obszarze lądowej części planowanego gazociągu, który ma przebiegać przez Jutlandię oraz wyspy Fionia i Zelandia.

– Myślę, że ta inwestycja w dłuższej perspektywie nie jest zagrożona, ale rzeczywiście w ostatnich kilku dniach duńska agencja środowiskowa powstrzymała na jakiś czas – mam nadzieję, że na krótkich parę miesięcy – prace ze względu na siedliska myszy, nietoperzy, które tam się znajdują – powiedział premier w piątek w Szczecinie. – Mogę tylko wyrazić moje ogromne pragnienie, że te prace analityczne szybko się skończą – dodał Morawiecki. 

Poradnik kibica od MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało „Poradnik kibica” z okazji rozpoczynających się w piątek Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2020. Można w nim znaleźć informacje m.in. o zasadach wjazdu i pobytu w poszczególnych krajach goszczących Euro 2020.

Polska reprezentacja zagra 14 czerwca o godz. 18.00 z reprezentacją Słowacji w Sankt Petersburgu, 19 czerwca o godz. 21.00 z reprezentacją Hiszpanii w Sewilli oraz 23 czerwca o godz. 18.00 ze Szwecją ponownie w Sankt Petersburgu. Kolejne mecze Biało-Czerwoni mogą zagrać w Glasgow lub Kopenhadze. W gronie miast gospodarzy znalazły się również Budapeszt, Londyn, Baku, Monachium, Rzym, Amsterdam, Bukareszt.

„Poradnik kibica” MSZ można znaleźć pod adresem internetowym: https://www.gov.pl/web/rosja/euro-2021---poradnik-kibica. Znalazły się w nim m.in. numery telefonów i dane do kontaktu z polskimi placówkami dyplomatyczno-konsularnymi oraz lokalnymi służbami.

Banany z kokainą

160 kg kokainy wartej ponad 30 mln zł zabezpieczyli funkcjonariusze policji w kilku punktach znanej sieci sklepów spożywczych – przekazał PAP w piątek nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik komendanta stołecznego policji. Narkotyki ukryte były w transporcie bananów.

Narkotyki ujawniono w kilku sklepach Carrefoura w Warszawie i pobliskich miejscowościach. – Policjanci zabezpieczyli ponad 160 kg kokainy. W tej chwili trwają czynności, przede wszystkim mają one charakter operacyjny, dlatego nie wskazujemy na szczegóły. Wartość zabezpieczonych narkotyków przekracza już 30 mln zł – podał rzecznik KSP.

(PAP)

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze