Atak hakerski, rozmowa prezydentów i upały

Fot. Tomasz Adamowicz
Fot. Tomasz Adamowicz

POLSKA \ Wydarzenia w skrócie

To hakerzy z Rosji atakowali polskich polityków

Po zapoznaniu się z informacjami przedstawionymi mi przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego informuję, że najważniejsi polscy urzędnicy, ministrowie, posłowie różnych opcji politycznych byli przedmiotem ataku cybernetycznego – oświadczył wicepremier Jarosław Kaczyński.

„Analiza naszych służb oraz służb specjalnych naszych sojuszników pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, że atak cybernetyczny został przeprowadzony z terenu Federacji Rosyjskiej. Jego skala i zasięg są szerokie” – podkreślił w opublikowanym w piątek oświadczeniu Kaczyński, który jest też przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Zapewnił, że obecnie prowadzone są działania wyjaśniające, ale także zabezpieczające dowody. – Począwszy od dzisiaj do osób poszkodowanych w tym ataku oraz potencjalnie narażonym na jego skutki udają się funkcjonariusze policji z informacją o tym incydencie oraz przedstawiona będzie każdemu poszkodowanemu i potencjalnie poszkodowanemu odpowiednia ścieżka zabezpieczenia elektronicznego poczty e-mail – poinformował Kaczyński.

Prawie 11 mln zaszczepionych Polaków

W Polsce wykonano 25 mln 884 tys. 468 szczepień przeciw COVID-19 – podano w piątek na rządowych stronach. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 10 mln 765 tys. 849 osób.

Tymczasem, jak poinformował resort zdrowia, badania potwierdziły 190 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 48 osób z COVID-19.

Wyroki TSUE ingerują w ustrój Polski

Coraz więcej wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE ingeruje w ustrój Polski i kompetencje organów konstytucyjnych – powiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Dodał, że wniosek posłów tego ugrupowania do Trybunału Konstytucyjnego ustali i rozstrzygnie o granicach ingerencji unijnego trybunału w polskie prawo. – Doprowadzi to do wyklarowania niejasności prawnych dotyczących stosowania prawa unijnego. Najwyższym aktem prawnym jest Konstytucja RP – stwierdził premier Mateusz Morawiecki. 

Grupa posłów PiS złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. uprawnień unijnego trybunału sprawiedliwości do kontroli prawa krajowego i stosowania środków tymczasowych w sprawach m.in. sądownictwa państw członkowskich. Posłowie wnieśli w nim o uznanie za niekonstytucyjne trzech przepisów Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, które dotyczą uprawnień unijnego trybunału.

Przedstawicielem wnioskodawców w tej sprawie jest poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Jak powiedział w rozmowie z PAP, wniosek ten został skierowany do TK w związku z nieprawidłową jego zdaniem praktyką ingerowania rozstrzygnięć TSUE w konstytucyjny ustrój Polski. – Widzimy coraz więcej rozstrzygnięć, które ingerują w ustrój państwa polskiego i kompetencje organów konstytucyjnych – podkreślił Mularczyk. – Ten wniosek rozstrzygnie i ustali granice ingerencji TSUE w polski system konstytucyjny – dodał.

– Widzimy, że TSUE poprzez źle rozumiany aktywizm sędziowski próbuje ingerować nie tylko w kompetencje organów konstytucyjnych państwa, ale dokonuje wręcz wykładni kontroli zgodności prawa krajowego z konstytucją. Oznacza to, że TSUE wkracza w kompetencje Trybunału Konstytucyjnego, de facto pozbawiając TK kompetencji w sądu konstytucyjnego w naszym kraju – powiedział Mularczyk. 

Jesteśmy ważnym partnerem dla USA

Rozmowa prezydenta USA Joego Bidena z prezydentem Andrzejem Dudą to dowód na to, że Stany Zjednoczone dostrzegają Polskę jako kluczowego partnera, jeśli chodzi o wschodnią flankę NATO oraz lojalnego uczestnika tego formatu, który realizuje swojego zobowiązania – ocenił prezydencki doradca Paweł Mucha.

W rozmowie na antenie Polskiego Radia 24 Mucha podkreślił, że bardzo dobrze ocenia spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joem Bidenem, które odbyło się w poniedziałek na marginesie szczytu NATO w Brukseli. –To było bardzo ważne miejsce i bardzo ważny kontekst – dodał.

Zdaniem prezydenckiego doradcy rozmowa w cztery oczy obu polityków to także „spięcie pewną klamrą tego, co się działo wcześniej”. Jak tłumaczył, chodzi o szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki, w którym wcześniej uczestniczył Biden. Jak podkreślił Mucha, wówczas prezydent USA też „bardzo wyraźnie wskazywał na zasady związane z kolektywnym bezpieczeństwem, kolektywną obroną”.

Według Muchy rozmowa prezydentów USA i Polski „zwraca uwagę na to, że Stany Zjednoczone dostrzegają Polskę jako kluczowego partnera, jeśli chodzi o wschodnią flankę NATO”. – Jako tego partnera w NATO, który też jest bardzo lojalnym uczestnikiem, który swoje zobowiązania realizuje. I to jest pokłosie tego szczytu – ocenił Mucha.

Bardzo gorący weekend

Przed nami bardzo gorący weekend, z temperaturą powietrza na zachodzie do nawet 35 st. C. Na wschodzie nieco chłodniej, ale nadal gorąco, ok. 27 st. C. – informuje IMGW. – Czekają nas też bardzo ciepłe noce – w wielu miejscach temperatura nie spadnie poniżej 18 st. C – podkreślają synoptycy IMGW.

Jak zaznacza IMGW, wyż znad wschodniej Europy zapewni nam w weekend bardzo dużo słońca, ale w sobotę i w niedzielę na krańcach zachodnich i południowo-wschodnich możliwe będą lokalne opady, a nawet burze. Południowo-wschodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, chwilami porywisty.

(PAP)

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze