Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Żelazna Kanclerz żegna się z polityką

Dodano: 24/07/2021
Fot. Aleksiej Witwicki
Fot. Aleksiej Witwicki

NIEMCY \ Ostatnia letnia konferencja prasowa Angeli Merkel

Podczas ostatniej letniej konferencji prasowej kanclerz Niemiec Angela Merkel odpowiadała na pytania dziennikarzy dotyczące zmian klimatycznych, ostatniej katastrofy powodziowej i pandemii koronawirusa. Polityk podsumowała również swoją 16-letnią karierę jako szefowa rządu w Berlinie. – Uważam, że kanclerz Niemiec dotrzyma danego słowa i po wrześniowych wyborach do Bundestagu uda się na emeryturę i nie będzie się starała o stanowiska w instytucjach międzynarodowych – uważa korespondent TVP Cezary Gmyz.

W czwartek miała miejsce ostatnia letnia konferencja prasowa kanclerz Angeli Merkel, która po 16 latach szefowania niemieckiemu rządowi ustąpi tuż po wyborach zaplanowanych na 26 września. Pożegnalna konferencja nie mogła się odbyć bez odniesień do powodzi, która miała miejsce przede wszystkim w Nadrenii, oraz kwestii pandemicznych. – Opłakujemy 170 ofiar powodzi – przyznała Merkel. W czasie konferencji padło m.in. pytanie dotyczące niedziałającego systemu powiadamiania ratunkowego, który zgodnie z dyrektywą unijną powinien funkcjonować od ub.r. Merkel zapewniła, że w ciągu nadchodzących dni oraz tygodni z premierami landów będą dyskutowane kwestie funduszu rozwojowego, który umożliwi obudowanie Niemiec po klęsce żywiołowej.

Szefowa niemieckiego rządu broniła też swojego stanowczego podejścia do walki z koronawirusem. Polityk Unii Chrześcijańsko Demokratycznej (CDU) zwróciła uwagę na fakt, że liczba infekcji rośnie ze „znaczącą i niepokojącą dynamiką”, co jest spowodowane przez wariant Delta koronawirusa. Aby powstrzymać rosnącą liczbę osób zakażonych oraz zapobiec przeciążeniu systemu opieki zdrowotnej, Angela Merkel wezwała obywateli do masowych szczepień. – Każde szczepienie to mały krok w kierunku powrotu do normalności – oznajmiła. Jak poinformował niedawno Instytut Roberta Kocha, w pełni zaszczepiono 47,3 proc. mieszkańców Niemiec. Co najmniej jedną dawką zaszczepiono zaś 60,2 proc. Niemców.

Angela Merkel mówiła też o walce ze zmianami klimatu, jaką podjął się jej rząd w ciągu ostatnich lat. Kanclerz poinformowała, że udział odnawialnych źródeł energii wzrósł w Niemczech z 10 proc. na początku jej kanclerskiej kariery do obecnych 40 proc.

– Jeśli chodzi o podsumowanie rządów kanclerz Angeli Merkel, które zakończą się wraz z wyborami do Bundestagu, to jej konto obciąża parę spraw, o których prawie nie mówiono. Mam tutaj na myśli kryzys uchodźczy, a także doprowadzenie do znacznego osłabienia Europy, zwłaszcza w stosunkach z Rosją. Chodzi mianowicie o Nord Stream 2, co do którego Berlin zawarł porozumienie z Waszyngtonem. Umowa ta otwiera drogę do zakończenia tej inwestycji. Niemcy dbają o własny interes i nie liczą się z interesem ogólnoeuropejskim. NS2 to inwestycja, która w konsekwencji kiedyś uderzy również w Niemcy. Jest to typ myślenia o krótkotrwałych zyskach – mówi „Codziennej” Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.

Więc pa, wszystkiego najlepszego! – powiedziała na zakończenie trwającej ok. 90 minut konferencji Angela Merkel. Wiele osób zadaje pytanie, co polityk CDU będzie robiła po ustąpieniu ze stanowisk. – Uważam, że kanclerz Niemiec dotrzyma danego słowa i po wrześniowych wyborach do Bundestagu uda się na emeryturę i nie będzie się starała o stanowiska w instytucjach międzynarodowych. Myślę, że w tym przypadku, podobnie jak Helmut Kohl po przejściu na polityczną emeryturę, Angela Merkel będzie funkcjonowała jako honorowa przewodnicząca niemieckiej chadecji, występując na różnych konferencjach, gdzie będzie mile widzianym gościem – kończy Cezary Gmyz.

Albicla.com/PawelKryszczak

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze