Karol Nawrocki prezesem IPN

Fot. Tomasz Hamrat
Fot. Tomasz Hamrat \ Grób Nieznanego Żołnierza jest jedyną pozostałością po pałacu Saskim w Warszawie

KRAJ \ Odbudowa pałacu Saskiego – jest decyzja Sejmu

Senat zgodził się w piątek na wybór na prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, który następnie złożył ślubowanie przed Sejmem. – Wszyscy, którzy służyli niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej, znajdą się w naszej zbiorowej pamięci – zadeklarował Nawrocki.

W głosowaniu w Senacie 38-letniego historyka z Gdańska poparło 52 senatorów, 47 było przeciw, jeden senator wstrzymał się od głosu. Tuż po tej decyzji Karol Nawrocki został zaprzysiężony przez Sejm, co oznacza, że z dniem 23 lipca 2021 r. objął on urząd prezesa IPN. – Decyzja Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, także Sejmu RP, jest dla mnie ogromnym zaszczytem, ale jest też wielkim zobowiązaniem – powiedział Nawrocki. Podkreślił też, że dyskusja senatorów pokazała m.in., jak ważną instytucją dla państwa polskiego i jego niepodległości jest IPN, a także dla suwerenności polskiej narracji historycznej.

Absolutorium dla rządu

Sejm przyjął w piątek sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za 2020 r. i udzielił rządowi absolutorium. Za głosowało 234 posłów, przeciw było 213, a 3 się wstrzymało. Sejm jednocześnie odrzucił dwie poprawki zgłoszone do projektu uchwały dotyczącej sprawozdania z wykonania budżetu państwa za rok 2020. Poprawki zmierzały do tego, aby Sejm nie przyjął sprawozdania i nie udzielił rządowi absolutorium. Pierwszą z nich złożyła Koalicja Obywatelska, drugą posłowie Lewicy i Polski 2050.

Prawie 18 mln zaszczepionych Polaków

W Polsce wykonano ponad 33,2 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 16,6 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 17,8 mln osób – wynika z zestawienia na stronach rządowych.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem Radia Wrocław. Pytany, czy należałoby wprowadzić płatne szczepienia, odparł: – Zastanawiamy się, co zrobić ze szczepieniami po wrześniu, bo do tego czasu ustaliliśmy, że ten system będzie działał w ten sposób jak do tej pory, czyli jest i darmowy preparat, i darmowa usługa szczepienia. Dlatego najlepiej zaszczepić się teraz – oświadczył szef resortu zdrowia.

Odbudujemy pałac Saski

Sejm uchwalił w piątek ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy pałacu Saskiego, pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Wcześniej posłowie przyjęli poprawkę stanowiącą, że kandydata do Rady Odbudowy zgłasza m.in. marszałek Sejmu. Za uchwaleniem ustawy głosowało 234 posłów, 173 było przeciw, 35 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm nie wyraził zgody na odrzucenie ustawy w całości.

Odbudowa pałacu Saskiego ma być częścią upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, obchodzonej w 2018 r. Pałac, wzniesiony w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Po zniszczeniu pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski oraz miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

Prezydent w Japonii

Prezydent RP Andrzej Duda, który przebywa z wizytą w Japonii, został w piątek przyjęty na audiencji przez cesarza Japonii Naruhito. W piątek prezydent wziął także udział w ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Tokio. Nieco wcześniej prezydent Duda spotkał się z przewodniczącym MKOL Thomasem Bachem.

W czwartek podczas uroczystości w Ambasadzie RP w Tokio prezydent odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – za wybitne zasługi w rozwijaniu przemysłu motoryzacyjnego w Polsce oraz działalność na rzecz polsko-japońskiej współpracy kulturalnej – prezesa koncernu Toyota Takeshi Uchiyamada. Prezydent odwiedził także ośrodek Fukudenkai w Tokio, który w latach 1920–1922 udzielił pomocy kilkuset tzw. sierotom syberyjskim, czyli dzieciom i wnukom polskich zesłańców na Syberię. Początkowo ośrodek pomagał dzieciom (sierotom i chorym), obecnie również samotnym osobom starszym.

W ramach wizyty w Japonii przewidziane jest jeszcze m.in. spotkanie prezydenta z premierem Japonii Yoshihide Sugą, zaplanowane na sobotę.

Zostawił pasażerkę z narkotykami

Policjanci ze Szczyrku zatrzymali 30-latka, który jadąc fiatem, nie zatrzymał się do kontroli drogowej. W trakcie ucieczki porzucił samochód, w którym była pasażerka. Pojazd stoczył się do rzeki. Przy kobiecie policjanci znaleźli narkotyki.

Do pościgu zakończonego w rzece doszło w czwartek wieczorem. Policjanci patrolowali ulice podbielskich Wilkowic. Na jednej z nich postanowili skontrolować osobowego fiata. – W tym celu włączyli odpowiednie sygnały świetlne oraz dźwiękowe. Kierowca osobówki je zignorował i rozpoczął ucieczkę, łamiąc po drodze wiele przepisów Kodeksu drogowego. Nad korytem rzeki uciekinier porzucił samochód i usiłował uciekać pieszo. Został szybko zatrzymany – powiedział rzecznik bielskiej policji asp. szt. Roman Szybiak. – 30-letni mieszkaniec powiatu bielskiego był trzeźwy, została mu jednak pobrana krew w celu sprawdzenia, czy nie znajdował się pod wpływem narkotyków. Za niezatrzymanie się do kontroli grozi mu kara nawet do 5 lat więzienia – wskazał Szybiak.

Policjant dodał, że mężczyzna wybiegając z pojazdu, pozostawił go na jałowym biegu, nie włączając hamulca ręcznego. – Samochód razem ze znajdującą się w nim pasażerką stoczył się wprost do koryta rzeki. Stróże prawa ruszyli z pomocą kobiecie. Na szczęście 26-latka nie doznała żadnych obrażeń. Policjanci znaleźli przy niej narkotyki. Mieszkanka powiatu bielskiego została zatrzymana. Za posiadanie zabronionych środków grozi jej kara nawet 3 lat więzienia – powiedział.

(PAP)

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze