Igrzyska czas zacząć. Kiedy pierwszy medal dla Polski?

Fot. Tomasz Hamrat
Fot. Tomasz Hamrat \ Polscy siatkarze to już marka sama w sobie. O tym, że są faworytami, mówiło się od lat. Swoje zmagania olimpijskie zaczynają od meczu z Iranem

SPORT \ Liczymy na polskich olimpijczyków

W piątek kilkanaście minut po godz. 16 polskiego czasu padły słowa, na które sportowy świat czekał od pięciu lat. – 32. Letnie Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 uważam za otwarte – powiedział cesarz Japonii Naruhito. Tym samym sportowcy z 205 krajów rozpoczęli walkę o 339 kompletów medali w 33 konkurencjach. Do Tokio pojechało 211 Polaków. Kiedy zdobędą pierwszy krążek? Być może już w ten weekend!

Aneta Stankiewicz będzie pierwszą zawodniczką z polskiej reprezentacji, która stanie przed szansą na zdobycie medalu. Strzelczyni ma zaplanowany start w konkurencji karabinu pneumatycznego 10 m na godz. 1.30. – Każdy, kto wejdzie do finału, ma szansę zdobyć krążek – powiedziała. W przeszłości sukces karabiniarek rozwiązywał worek z polskimi medalami na igrzyskach. Tak było w Atlancie w 1996 r. za sprawą Renaty Mauer-Różańskiej oraz w Londynie w 2012 r. w przypadku Sylwii Bogackiej.

Największym wydarzeniem weekendu będą mecze naszych drużyn. Polscy koszykarze i siatkarze są typowani przez wielu ekspertów do olimpijskiego złota. Pierwszy krok ku temu powinni zrobić już w sobotę. Bardziej zapracowani będą ci pierwsi, bo mają do rozegrania dwa spotkania. Najpierw o godz. 4.35 zmierzą się z Łotwą, niecałe cztery godziny później (12.05) zagrają z gospodarzami. Biało-Czerwoni w składzie: Michael Hicks, Paweł Pawłowski, Szymon Rduch i Przemysław Zamojski to zdobywcy czwartego miejsca i brązowego medalu w dwóch ostatnich mistrzostwach świata. W tych drugich, przed dwoma laty w Amsterdamie, w meczu o trzecie miejsce pokonali Serbię 18:15, sprawiając, że rywale pierwszy raz nie stanęli na podium MŚ. Złoty medal zdobyli Amerykanie, którzy… nie zakwalifikowali się do igrzysk w Tokio. Z kolei w niedzielę drużyna 3x3 zmierzy się z Serbią (godz. 5 rano) i Rosyjskim Komitetem Olimpijskim (godz. 11.40).

Siatkarze to już marka sama w sobie. O tym, że są faworytami, mówiło się od lat. Tym bardziej że pod skrzydłami Vitala Heynena potrafili wygrać z każdą reprezentacją. Zostali też mistrzami globu, a pewność siebie bije nawet od nich samych. Mecz z Iranem, przeciwnikiem niewygodnym, będzie dla nich dobrym sprawdzianem na początek rywalizacji. Spotkanie ma się rozpocząć o godz. 12.40.

Niedziela to także początek rywalizacji siatkarzy plażowych. O godz. 3 w pierwszym meczu grupowym wystąpią Piotr Kantor i Bartosz Łosiak. Ich rywalami będzie duet gospodarzy: Yusuke Ishijima–Katsuhiro Shiratori. Z kolei o godz. 9 swój mecz powinni rozpocząć Grzegorz Fijałek i Michał Brył. Zagrają z Mohamedem Abichą i Zouheirem Elgraoui.

Medale rozdaną zostaną w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego, który ma ruszyć o godz. 4. Polskę reprezentują doświadczeni Michał Kwiatkowski, Maciej Bodnar i brązowy medalista sprzed pięciu lat Rafał Majka. Żaden z nich nie jest wymieniany w gronie kandydatów do podium, ale Biało-Czerwoni potrafią się ścigać w tych najważniejszych startach i przy dobrym układzie mogą sprawić niespodziankę.

Rywalizacja rozpocznie się także na odnowionych kortach tenisowych. Jako pierwsza do boju stanie rozstawiona z numerem szóstym triumfatorka zeszłorocznego French Open Iga Świątek. Jej pierwszą rywalką będzie doświadczona, 11 lat starsza, ale zajmująca obecnie 210. miejsce w światowym rankingu, Niemka Mona Barthel. Zawodniczki zmierzyły się dotychczas raz – w ćwierćfinale turnieju ITF w Pradze trzy lata temu górą była Polka.

W sobotnią noc walkę o olimpijskie laury rozpoczną szpadzistki. W pierwszej rundzie wystąpią Aleksandra Jarecka, Renata Knapik-Miazga i Ewa Trzebińska. Aby awansować do półfinału, muszą wygrać cztery pojedynki. Dzień później we florecie drogę po laury rozpocznie Martyną Jelińska. 

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze