Prezydent o Powstaniu: Było warto!

Fot. Aleksiej Witwicki
Fot. Aleksiej Witwicki

KRAJ \ 77. rocznica Powstania Warszawskiego

W dyskusjach często padają pytania, czy było warto, podważają sens tamtego heroizmu; zawsze niestrudzenie powtarzam, że było warto – mówił prezydent Andrzej Duda z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podkreślał też późniejszy wkład powstańców warszawskich w odzyskanie przez Polskę wolności.

Podczas uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent podkreślał, że powstańcy warszawscy są bohaterami nie tylko zrywu z sierpnia 1944 r., ale także późniejszych. Jak mówił, ludzie ci nigdy nie utracili swojej wewnętrznej wolności. – To dlatego właśnie mogliście kolejne pokolenia wychować w wierze w to, że tę wolność uda się odzyskać. Z całego serca wam za to dziękujemy. To jest wasza wielka zasługa dla suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej – mówił prezydent Duda.

Zaznaczył, że nikt nie zwróci życia poległym, nie usunie blizn, które zostały po ranach, blizny w sercach – po stracie najbliższych, przyjaciół, po dramatach, które widzieli. – Ale zawsze niestrudzenie to powtarzam wobec różnych dyskusji, które w różnych miejscach się toczą, padają w tych dyskusjach często pytania, czy było warto, i bardzo często podważają sens tamtego heroizmu: było warto! Bo nikt nie potrafi ocenić, jak wielki jest wkład tamtych dni w dzisiejszą wolną Polskę, ale nie ma żadnych wątpliwości, że jest, i jaki jest wasz wkład później w to, że ta wolność została odzyskana, przez was i przez waszych następców, przez tych, którzy spod waszej ręki wyszli – mówił prezydent.

Podziękował też młodym ludziom, którzy pomagali powstańcom warszawskim w czasie pandemii COVID-19.

***

Czy prezes NIK straci immunitet?

Wniosek ws. uchylenia immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi wpłynął do sejmowej komisji regulaminowej i spraw poselskich. Zwołuję posiedzenie komisji na 10 sierpnia – poinformował przewodniczący komisji Kazimierz Smoliński (PiS). Z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK wystąpił w ubiegłym tygodniu do marszałek Sejmu prokurator generalny. Śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. 11 dotyczących oświadczeń majątkowych, jeden dotyczący prowadzenia niedozwolonej działalności i jeden o nadużywanie stanowiska – powiedział Smoliński. Pytany, kiedy komisja może się zebrać i zająć się wnioskiem ws. uchylenia immunitetu prezesowi NIK, Smoliński odparł: „Już zwołuję komisję na 10 sierpnia".

***

Warszawska Pielgrzymka Akademicka w reżimie

310. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup „17-tych” wyruszy ze stolicy 6 sierpnia. Będzie przebiegała pod hasłem „Zaszczep się miłością do Eucharystii”. Pątnicy pójdą w czterech legionach – powiedział nowy przewodnik pielgrzymki pallotyn ks. Marcin Przywara. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi GIS maksymalna liczba pątników wynosi 300 osób, nie licząc w pełni zaszczepionych.

Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup „17-tych” podzielona jest od wielu lat na cztery legiony określone różnymi kolorami. Podążają one inną trasą – przeważnie przez lasy i drogi polne. Legiony nie korzystają również z tych samych sanitariatów. W tym roku będą nocować także w różnych miejscowościach.

Zgodnie z regulaminem pielgrzymki noclegi na całej trasie odbywają się wyłącznie w namiotach tylko w miejscach wyznaczonych przez organizatora (bez możliwości spania w stodołach, garażach i innych pomieszczeniach wieloosobowych). – W ten sposób chcemy uchronić gospodarzy, którzy nas przez lata przyjmują, przed ryzykiem zakażenia – powiedział pallotyn ks. Przywara.

Każdego dnia podczas zdania bagażu na samochody transportowe na trasie pielgrzymki będzie mierzona temperatura ciała wszystkich pielgrzymów (również zaszczepionych).

***

Nie ma przymusu szczepień. Na razie

Pojawiły się postulaty, również na Radzie Medycznej, by obowiązkowymi szczepieniami objąć personel medyczny, pracowników niektórych usług i służby mundurowe, ale w tej sprawie nie ma decyzji – powiedział w piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. – Możemy na razie mówić o postulatach, które są formułowane przez niektórych przedstawicieli środowiska medycznego, one pojawiały się również na spotkaniach Rady Medycznej, ale w tej sprawie nie ma decyzji – odpowiedział Dworczyk.

W Polsce w pełni zaszczepionych jest 17 mln 316 tys. 491 osób.

***

Wpadka wyłudzaczy VAT

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie i Komendy Stołecznej Policji zatrzymali 9 osób podejrzanych o wyłudzenia podatku VAT. Straty skarbu państwa powstałe na skutek ich działania mogą wynosić nawet 10 mln zł.

Jak przekazała Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, podejrzane osoby pośredniczyły we wprowadzaniu do obrotu gospodarczego fikcyjnych faktur, które służyły wyłącznie wytworzeniu kosztów. – Oszuści działali w branży tekstylne – podała Pasieczyńska. Wobec podejrzanych zastosowano dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportów.

***

Adwokat przestępcą

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie oskarżyła adwokata Piotra P. o popełnienie 36 przestępstw, w tym utrudnianie śledztwa ws. śmiertelnego wypadku, do którego doszło w grudniu 2015 r. na warszawskim Targówku. Mecenas miał też m.in. wyłudzić 53 tys. zł., odbierając poręczenie majątkowe za sprawcę wypadku – Adriana M. oraz jego ojca.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prokurator Katarzyna Skrzeczkowska przekazała, że w czwartek 29 lipca do sądu skierowany został akt oskarżenia przeciwko adwokatowi Piotrowi P. – Prokuratura zarzuciła oskarżonemu m.in. utrudnianie postępowania karnego prowadzonego w sprawie wypadku drogowego zaistniałego w dniu 28 grudnia 2015 r. w Warszawie i pomoc sprawcy przestępstwa Adrianowi M. (obecnie Z. – PAP) w uniknięciu odpowiedzialności karnej poprzez polecenie mu ukrycia się przed organami ścigania i ukrycia uczestniczącego w zdarzeniu samochodu, podżeganie świadków do sporządzenia umowy kupna-sprzedaży samochodu z datą wsteczną, nakłanianie świadków do składania fałszywych zeznań lub bezpodstawnej odmowy składania zeznań – podała prokurator Skrzeczkowska.

(PAP)

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze