Węgry popierają Polskę w sporze z KE

Fot. Filip Błażejowski
Fot. Filip Błażejowski

KRAJ \ Działo się w piątek

Rząd Węgier przyjął postanowienie, w którym poparł sprzeciw Polski wobec starań Komisji Europejskiej o nałożenie na Warszawę kar finansowych. Dokument został opublikowany w czwartek późnym wieczorem w Monitorze Węgierskim.

„Węgry popierają Polskę. Rząd stwierdza, że występując z inicjatywą kary, Komisja Europejska z naruszeniem kilku elementów suwerenności państw członkowskich dopuściła się ingerencji w tok polskiego ustawodawstwa oraz w relacje między władzą wykonawczą a wymiarem sprawiedliwości” – napisano w postanowieniu.

Rząd wezwał przy tym minister sprawiedliwości Judit Vargę, by zbadała możliwości interweniowania po stronie Polski w postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, tak aby rząd Węgier mógł wyrazić swoje stanowisko prawne.

Rząd uznał za bezprecedensowy fakt zainicjowania przez KE kary pieniężnej za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych „w złożonej sprawie, która dotyczy także relacji między prawem UE a narodowym prawem konstytucyjnym”.

***

Uczcili ofiary katastrofy smoleńskiej

W piątek rano politycy PiS, w tym prezes ugrupowania, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki, uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej.

Przedstawiciele rządu i politycy PiS złożyli 10 września na pl. Piłsudskiego w Warszawie kwiaty przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar tragedii smoleńskiej 2010 r. Na miejscu obecni byli też wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński, wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef KPRM Michał Dworczyk.

Uroczystość usiłowała zakłócić grupa demonstrantów, którzy krzyczeli: „Gdzie jest wrak” i „Antek, pokaż raport”.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

***

Imigranci nie odpuszczają – chcą do Polski

Ostatniej doby funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali niemal 300 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – poinformowała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.

Ostatniej doby funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali 298 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. SG zatrzymała trzech nielegalnych imigrantów z Iraku, zaś pozostałe próby udaremniono. „To była ciężka służba, aby inni mogli mieć spokojny sen” – napisała SG na Twitterze.

Od ubiegłego czwartku w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

***

Prezydent Duda nie spotka się z kanclerz Merkel

To, że prezydent nie spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, to zbieg okoliczności i niezgodność kalendarza, Andrzej Duda będzie tego dniach w Katowicach – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. W sobotę kanclerz Niemiec Angela Merkel złoży wizytę w Warszawie, gdzie spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Szef BBN poinformował, że prezydenta nie będzie od rana w Warszawie, bo tego dnia weźmie udział w obchodach rocznicy powstania śląskiej Solidarności. – Było to dawno zapowiedziane i taki sygnał był już dawno przekazany ambasadzie Niemiec – zaznaczył. Podkreślił, że jest to zbieg okoliczności i niezgodność kalendarza, a sprawa jest w nieuzasadniony sposób podgrzewana.

Oświadczył też, że w piątek prezydent będzie rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, przede wszystkim o sytuacji na Białorusi, w przyszłym tygodniu natomiast szef MSZ Zbigniew Rau spotka się z ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego. – Relacje z Niemcami są dobre, chociaż cieniem kładzie się na tych relacjach sprawa Nord Streamu 2, to nadwątliło zaufanie we wzajemnych relacjach – stwierdził Soloch.

***

Całkiem dobrze zdane matury

Maturę zdało 87 proc. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i 75 proc. absolwentów techników – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu.

Wśród absolwentów liceów egzamin z polskiego zdało 96 proc. zdających, a wśród techników – 93 proc.; egzamin z matematyki zdało w liceach 88 proc., a w technikach – 77 proc.; egzamin z języka angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) zdało w liceach 96 proc., a w technikach – 92 proc.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia.

Sutenerka pod lupą prokuratury

Prokuratura Krajowa oskarżyła Katarzynę J., posługującą się pseudonimem Linda, o kierowanie międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z prostytucji. Kobiety pracujące dla „Lindy” wysyłane były z Warszawy do agencji mieszkaniowych na terenie Francji. Katarzyna J. miała zarobić w ten sposób blisko 4 mln zł.

Grupa „Lindy” w Polsce działała głównie w Warszawie. Katarzyna J. werbowała prostytutki, przede wszystkim Polki i Ukrainki. Oskarżona po wytypowaniu kobiet, które wzbudziły jej zainteresowanie, kierowała je na profesjonalną sesję zdjęciową. Dziewczyna, która zdecydowała się na pracę jako prostytutka kierowana była przez Katarzynę J. do wskazanego przez nią lokalu na terenie Francji, m.in. w Paryżu, Tuluzie i Lyonie.

(PAP)

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze