Ruszyły manewry Zapad-2021

Fot. Aleksiej Witwicki
Fot. Aleksiej Witwicki

ROSJA–BIAŁORUŚ \ 200 tys. żołnierzy i ciężki sprzęt na poligonach

W piątek równocześnie na czternastu poligonach rozpoczęły się manewry pod kryptonimem „Zapad-2021”, podczas których głównym ćwiczącym są rosyjskie i białoruskie wojska. Gigantycznej operacji z uwagą przygląda się Europa, gdyż przy granicach UE i NATO rozmieszczono m.in. uzbrojone myśliwce i systemy rakietowe. W uroczystej inauguracji manewrów wzięli udział przedstawiciele resortów siłowych Rosji i Białorusi.

Inauguracja odbyła się na białoruskim poligonie Obóz-Lesnowski w obwodzie brzeskim. Władze Rosji reprezentował wiceminister obrony Junus-biek Jewkurow. Z ramienia gospodarzy pojawił się wiceszef MON Wiktar Hulewicz. – Zapad-2021 pokaże wysoki stopień gotowości armii obu krajów do wspólnych działań w zakresie obrony suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości państwa związkowego [Białorusi i Rosji, ZBiR] – powiedział białoruski polityk podczas inauguracji. Jak dodał, manewry mają być sygnałem dla Zachodu, by „porzucił pozycję siły” w kontaktach z krajami tworzącymi Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), które wysłały swoje oddziały na tegoroczne manewry.

Warto zaznaczyć, że bliźniacza ceremonia odbyła się także na terytorium Rosji, na poligonie Mulino w obwodzie niżnienowogrodzkim. Rozpoczęło ją podniesienie sztandaru ćwiczeń i flag uczestniczących w nim państw.

Zarówno Moskwa, jak i Mińsk przekonują, że Zapad-2021 nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa w Europie. Innego zdania są kraje bałtyckie, Polska, NATO i Unia Europejska. Tegoroczna edycja ćwiczeń Zapad jest bowiem największą w swojej historii. Od upadku ZSRS żaden kraj nie przeprowadzić manewrów na taką skalę, zarówno pod względem liczby żołnierzy (ok. 200 tys.), jak również wykorzystywanego sprzętu (kilkaset czołgów, myśliwce, okręty, systemy rakietowe, drony, roboty).

Do transparentności ćwiczeń wezwała w piątek Rosję i Białoruś Komisja Europejska. „Otwartość i przejrzystość są w takich ćwiczeniach kluczowe, zwłaszcza dla obniżenia napięć i zwiększenia przewidywalności w naszych relacjach” – podkreśliła KE.

Zasadnicza część manewrów rozpoczęła się w piątkowy poranek. Resort obrony Rosji podał, że żołnierze wyszli na poligony równocześnie w 14 lokalizacjach: dziewięciu w Rosji i pięciu na Białorusi. Dla rosyjskiej armii ćwiczenia posłużą m.in. do przetestowania gąsienicowych, bojowych robotów Uran-9. Co ciekawe, konstrukcja przeszła już doświadczenie bojowe – była bowiem wykorzystywana w Syrii. Głównym zadaniem 12-tonowych robotów Uran-9, sterowanych z odległości do kilkuset metrów, jest m.in. ochrona kluczowych obiektów i podejmowanie ataku, gdy zajdzie taka potrzeba (uzbrojenie stanowią działko automatyczne 2A72, sprzężony z działkiem karabin maszynowy PKTM, cztery wyrzutnie pocisków przeciwpancernych Ataka oraz wyrzutnie Szmiel-M).

Albicla.com/Konrad Wysocki

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze