Ograniczyć rozwój czwartej fali

Dodano: 18/09/2021
Fot. Filip Błażejowski
Fot. Filip Błażejowski

PANDEMIA \ Wciąż za mało osób w pełni zaszczepionych

To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące. Kilka tysięcy zachorowań dziennie i nawet kilkanaście tysięcy zachorowań w szczycie to nie są wartości nierealne – powiedział kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK 1 w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz.

Badania potwierdziły 652 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 8 osób z COVID-19 – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej osób zarażonych pochodzi z województw: lubelskiego (86), mazowieckiego (86) i podkarpackiego (60).

– Patrząc, jak przybywa zachorowań i wszystko się rozpędza, obawiam się, że kilka tysięcy zachorowań dziennie w ciągu najbliższego miesiąca jest prawie pewne, a kilkanaście tysięcy zachorowań w szczycie to nie są wartości nierealne. Czwarta fala, która w tej chwili się zaczyna, na pewno potrwa przynajmniej dwa miesiące – oświadczył prof. Krzysztof Tomasiewicz.

Z kolei pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 19 191 249 osób. Do tej pory wykonano 36 878 694 szczepień przeciw COVID-19.

– To nie są dane zadowalające. One oznaczają, że mamy ok. 50 proc. zaszczepionych – dodał prof. Tomasiewicz. O sukcesie można by mówić na poziomie 70–80 proc. zaszczepionych. – Bardzo ważne są dane, które pokazują odsetek zaszczepionych w odpowiednich grup wiekowych. W grupach 60+ ten odsetek kształtuje się w granicach 60–70 proc. To za mało. To w dalszym ciągu jest 30–40 proc. potencjalnych kandydatów na ciężki przebieg COVID-19 – powiedział specjalista.

Czy grozi nam więc kolejny lockdown? – Ostatnią rzeczą, którą rząd chciałby zrobić, to wprowadzenie lockdownu. Ja jednak takiego scenariusza nie mogę wykluczyć, bo zawsze takie ryzyko istnieje – powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał też, że mogą być wprowadzone rozwiązania sektorowe.

– Wyciągamy wnioski także z zeszłych doświadczeń, z ostatnich miesięcy czy sprzed roku. Dlatego cała infrastruktura medyczna jest przygotowana do tego, by w razie potrzeby tę zwiększoną liczbę zakażeń odpowiednio zabezpieczyć poprzez właściwą opiekę w szpitalach – powiedział Müller. – Apelujemy cały czas o szczepienie się, bo to jest jedyna bariera, która może przed tym zabezpieczyć – zaznaczył rzecznik rządu.

(PAP)

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze