Sowieckie „wyzwolenie”? To kpiny z historii

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia \ Defilada kawalerii sowieckiej po kapitulacji Lwowa, Wały Hetmańskie obok Grand Hotelu

ROCZNICA \ 82 lata temu Sowieci napadli na Polskę

W piątek przypadła 82. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Polscy dyplomaci w Brukseli na budynku Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w stolicy Belgii zawiesili flagi z kirem. W katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się w piątek msza św. za poległych, zmarłych i pomordowanych żołnierzy, funkcjonariuszy i urzędników państwowych. Rosja zaś idzie w zaparte: tamtejsze MSZ opublikowało oświadczenie, że „17 września 1939 r. Armia Czerwona zaczęła pochód wyzwoleńczy na terytoria Polski”.

82 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop–Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (premiera).

Zbrodniarze podzielili Polskę

Integralną częścią zawartego wówczas sowiecko-niemieckiego paktu o nieagresji był tajny protokół dodatkowy. Jego drugi punkt, który dotyczył bezpośrednio Polski, brzmiał: „W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do państwa polskiego granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Kwestia, czy w obopólnym interesie będzie pożądane utrzymanie niezależnego państwa polskiego i jakie będą granice tego państwa, będzie mogła być ostatecznie wyjaśniona tylko w toku dalszych wydarzeń politycznych. W każdym razie oba rządy rozstrzygną tę kwestię na drodze przyjaznego porozumienia”.

Informacja na temat wspomnianego tajnego protokołu nie dotarła do Polski, mimo że przywódcy alianccy dysponowali wiedzą na jego temat.

Wraca stalinowska propaganda

Związek Sowiecki jest w równym stopniu odpowiedzialny za II wojnę światową jak Niemcy, ale Stalin był lepszym strategiem niż Hitler – powiedział PAP Wiktor Suworow, rosyjski pisarz, były oficer wywiadu. – Sowiecka agresja na Polskę 17 września 1939 r. nie spotkała się z żadną reakcją Zachodu i przyjęte zostały wyjaśnienia o „wyzwalaniu” Ukrainy i Białorusi – pokreślił. – Według stalinowskiej propagandy. do której Rosja Władimira Putina powraca, Związek Sowiecki był pokojowo nastawionym krajem i nikogo nie zaatakował, lecz się bronił, tocząc od 1941 r. Wielką Wojnę Ojczyźnianą. Bzdura. To nie była żadna Wielka Wojna Ojczyźniana, lecz II wojna światowa. Związek Sowiecki brał w niej udział od 23 sierpnia 1939 r., gdy podpisał pakt z Niemcami, by podzielić Polskę. Dwóch zbrodniarzy podzieliło Europę – dodał Suworow.

Manipulacja rosyjskiego MSZ

Dysydent ma rację, zwłaszcza, gdy widzi się działania obecnych władz Moskwy. Rosyjskie MSZ opublikowało w piątek na Twitterze informację, że „17 września 1939 r. Armia Czerwona rozpoczęła akcję wyzwoleńczą w Polsce i sowieckie wojska weszły na linię Curzona, nie pozwalając Wehrmachtowi zbliżyć się do Mińska”. Rosyjski resort spraw zagranicznych dodał też, że „narody Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy powitały z radością sowieckich żołnierzy”.

„Nie było »wyzwolicielskiego pochodu«, lecz agresja dokonana w porozumieniu z hitlerowskimi Niemcami” – napisał w mediach społecznościowych rzecznik MSZ Łukasz Jasina, odpowiadając na wpis rosyjskiego MSZ. – Komunikat MSZ Rosji o realizowanej we wschodniej Polsce od 17 września 1939 r. „akcji wyzwoleńczej” jest kolejnym dowodem demagogicznego i wierutnego kłamstwa – wyjaśnił rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz. – To także element kłamliwej polityki historycznej uprawianej przez władze Federacji Rosyjskiej – dodał.

W przeddzień 82. rocznicy agresji ZSRS na Polskę, po której na Kresach Wschodnich rozpoczęła się brutalna dla Polaków, a także dla innych narodowości, m.in. ukraińskiej, okupacja sowiecka, prezes IPN Karol Nawrocki w artykule „Agresja 17 września 1939 r. – historyczne kłamstwo bieżącej polityki Kremla” oświadczył, że władze Rosji – mimo oczywistych faktów – próbują w nachalny sposób przedstawić zbrojną agresję ZSRS na Polskę w 1939 r. jako „akt wyzwolenia”.

– W rzeczywistości był to akt zniewolenia i terroru, naznaczony setkami tysięcy ofiar spośród obywateli polskich wielu wyznań i narodowości – podkreślił prezes IPN. – 17 września 1939 r. był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy – dodał Nawrocki.

***

W Białymstoku w piątkowe południe dokonano oficjalnego otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru – ogólnopolskiej instytucji kultury prezentującej m.in. problematykę deportacji Polaków na wschód. Pierwsi zwiedzający będą mogli oglądać ekspozycję od soboty. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda, szef resortu kultury Piotr Gliński, władze Białegostoku oraz sybiracy.

(PAP)

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze