Zakończenie manewrów w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę

Dodano: 18/09/2021
Fot. YouTube
Fot. YouTube

BIAŁORUŚ \ Reżim gra historyczną kartą

W piątek na poligonie Obóz-Lesnowski na Białorusi odbyła się ceremonia zakończenia wspólnych, rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych Zapad 2021. W zasadniczej fazie manewrów, trwającej od 10 września, wzięło udział ok. 200 tys. żołnierzy i ponad 760 jednostek sprzętu i uzbrojenia.

Od dawna Zachód z tak dużym niepokojem nie obserwował rosyjsko-białoruskich manewrów.

Wszystko dlatego, że tegoroczna edycja Zapadu”była największą w XXI w. Ogółem od blisko 40 lat Europa nie widziała ćwiczeń wojskowych na tak szeroką skalę. Ok. 200 tys. żołnierzy (nie tylko z Rosji i Białorusi, ale także z krajów sojuszniczych), 80 samolotów bojowych, 300 czołgów, 20 okrętów i kilkaset systemów rakietowych – Moskwa i Mińsk chciały zademonstrować krajom NATO jedność i podkreślić wymiar współpracy na wypadek wystąpienia konfliktu zbrojnego.

Na aspekt ten wskazywano podczas uroczystej inauguracji ćwiczeń 10 września, podobnie jak w piątek, podczas ich oficjalnego zamknięcia. – Udało nam się wykazać, że możemy zapewnić niezależność, integralność terytorialną i suwerenność państwa związkowego [Białorusi i Rosji, ZBiR – przyp. red.]. To wyraźny sygnał dla zbiorowego Zachodu – powiedział w piątek na poligonie Obóz-Lesnowski białoruski minister obrony gen. Wiktar Chrenin.

Zasadnicza część manewrów zakończyła się już w czwartek rano. Tego dnia rosyjskie oddziały zaczęły opuszczać białoruskie poligony, które w ostatnich dniach były areną ćwiczeń Zapad 2021. Scenariusz manewrów realizowano też na rosyjskich poligonach. Obecnych tam było ok. 3 tys. białoruskich żołnierzy.

Uroczyste zakończenie ćwiczeń przełożono na Białorusi na piątek w związku z przypadającym tam Dniem Jedności Narodowej. Dla Polski to niezwykle ponura data, gdyż 17 września to rocznica sowieckiej napaści na Polskę. 82 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop–Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był IV rozbiór Polski.

Przełożenie przez Białoruś uroczystości zamknięcia manewrów Zapadn2021 na 17 września, podczas gdy Rosja już dwa dni wcześniej informowała o zakończeniu działań militarnych i rozpoczęciu procesu powrotu do macierzystych jednostek, można traktować w kategoriach kolejnej odsłony dyplomatycznej wojny przeciwko Polsce, w której białoruski reżim gra historyczną kartą. Widać to również w oficjalnym przekazie Mińska, który wydarzenia sprzed 82 lat nazywa „aktem historycznej sprawiedliwości”.

Albicla.com\KonradWysocki

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze