Nie poddamy się dyktatowi UE w sprawie Turowa

Dodano: 25/09/2021
Fot. Marcin Pegaz
Fot. Marcin Pegaz

POLSKA \ Już za tydzień wielka manifestacja klubów „GP”

W piątek w Pradze rozpoczęła się kolejna runda rozmów polsko-czeskich na temat kopalni węgla brunatnego Turów. Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że ma nadzieję na konstruktywne rokowania. W przyszły piątek odbędzie się wielka manifestacja klubów „Gazety Polskiej” popierająca działania rządu wobec dyktatu Komisji Europejskiej.

W dalszym ciągu zachowujemy, tak jak przez cały czas tych rozmów, nadzieję, że uda się doprowadzić do porozumienia. Liczymy na to, że ze strony czeskiej również takie podejście się pojawi – powiedział Jabłoński przed rozpoczęciem rokowań z Czechami.

Tymczasem w kraju nie milkną głosy niezgadzających się z wyrokiem, który nakłada kary na Polskę. – TSUE nie miało prawa nakładać tego rodzaju kar na etapie postępowania, które jest w trakcie – mówił w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o zobowiązaniu Polski do płacenia 500 tys. euro dziennie na rzecz KE z powodu niewstrzymania wydobycia węgla brunatnego w Turowie.

– Po decyzji o nałożeniu kar przez TSUE strona polska ciągle czeka na wyrok Trybunału w sprawie kopalni Turów, mając nadzieję, że będzie on korzystny. Jednak trzeba postawić sobie pytanie, czy nie jest to zbyt optymistyczne oczekiwanie – uważa z kolei europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS). – Uważam pierwszą decyzję TSUE, wzywającą do wstrzymania wydobycia w Turowie, za błędną i niepotrzebną, a nawet skandaliczną. Druga natomiast, dotycząca kar finansowych, jest już tylko jej spodziewaną konsekwencją. Miałem nadzieję, że dojdzie do porozumienia polsko-czeskiego i Praga wycofa skargę. Jednak się tak nie stało. Można więc być rozczarowanym. Ostatnia decyzja TSUE mogła natomiast zaskoczyć tylko bardzo naiwnych. A nie przypuszczam, by nasi negocjatorzy byli naiwni – dodał Krasnodębski.

Rzeczniczka KE Vivian Loonela oświadczyła, że Komisja chce, by Polska natychmiast wstrzymała wydobycie węgla w Turowie. Powiedziała też, że KE wykorzysta wszelkie możliwości, którymi dysponuje, aby Polska zapłaciła dzienne kary nałożone przez TSUE.

– Proponuję nie realizować postanowienia TSUE ws. kopalni Turów. Proponuję się od niego odwołać, a jeśli KE wyśle noty obciążeniowe do Polski, nie płacić – mówił europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PiS). – Jeżeli będzie to potrącone z funduszy unijnych, potrącać z polskiej składki wpłacanej do budżetu UE – dodał.

Niektórzy posłowie opozycji stanęli po stronie władzy. – Mówię to z bólem, jako osoba walcząca o to, żebyśmy jak najszybciej od węgla odeszli, ale Turów w tej chwili pokrywa duży procent naszego zapotrzebowania na węgiel i nie da się go wyłączyć z dnia na dzień bez ogromnych kosztów społecznych – oceniła wiceszefowa klubu Lewicy Magdalena Biejat.

– Dla mieszkańców regionu w sprawie Turowa najważniejsza jest pewność zatrudnienia. Ludzie muszą wiedzieć, do kiedy będą pracować w kompleksie – powiedział burmistrz Zawidowa Robert Łężny.

– 22 października w związku z sytuacją kopalni i elektrowni Turów odbędzie się protest związkowców przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu – zapowiedział w piątek w Mysłakowicach przewodniczący Solidarności Piotr Duda. – Musimy jako związkowcy z Solidarności, i nie tylko z Solidarności, podjąć działania dotyczące twardych rozwiązań, bo te miękkie się już skończyły – zaznaczył szef „S”.

A już za tydzień (1 października) o godz. 12  przed Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej przy ul. Jasnej 14/16A w Warszawie odbędzie się demonstracja klubów „Gazety Polskiej” pod hasłem: „Nie wygasicie Polski”. Szef klubów Ryszard Kapuściński liczy na to, że do manifestacji dołączą kolejne organizacje patriotyczne. – Mamy nadzieję, że dołączą do nas, że przyłączy się związek zawodowy „Solidarność”, że dołączą się warszawiacy. Liczymy także na udział licznych grup z całej Polski, które już deklarują chęć uczestniczenia w tej demonstracji – dodał.

(PAP)

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze